Přetrvávající průjem po nemocech a antiobiotikách
Dobrý den,
v PROSINCI 2022 jsem PRODĚLAL 2x STREPTOKOKOVOU NÁKAZU s vysokými horečkami, 2x jsem užíval antibiotika.
Od té doby mi začalo být často NEVOLNOST, S POCITY NA ZVRACENÍ.
Především jsem začal pozorovat INTOLERANCI TUKŮ. Po konzumaci mastnějšího jídla, které mi předtím nedělalo problém nyní následuje ŽLUTÝ PRŮJEM. A po konzumaci česneku a cibule zase nevolnost.
Začátkem BŘEZNA 2023 jsem PRODĚLAL CHŘIPKU. Pět dní s vysokými horečkami 39-40 st. K tomu jsem dostal PRŮJEM, KTERÝ TRVÁ více méně DODNES.
Resp. pokud jím dietně tzn. brambory, rýži, dušenou zeleninu, kuřecí maso. Tak se průjem zlepšuje, až do vymizení. Pokud si dám opět něco mastnějšího jako nízkotučný jogurt, nízkotučný mazací sýr, masovou kouli. Tak se opět dostaví vodnatý průjem žluté barvy, který po nasazení dietních opatření za pár dní odezní. Pokud odezní, stále je stolice řidší a nažloutlé barvy.
Za 7 TÝDNŮ JSEM ZHUBNUL 8kg (z 80kg na 72kg).
Několikrát jsem navštívil svého praktika, který mi nejdřív sdělil, že to chce čas a doporučil mi užívání prebiotik a probiotik.
Dnes jsem obdržel výsledky rozboru krve a rektálního stěru. V krvi jsou některé hodnoty jaterních enzymů lehce mimo normu, nedostatek vitamínu D, stěr je v normálu. Přikládám do přílohy.
Praktický lékař mi vystavil žádanku na gastroenterologi.
Z léků užívám jen v pylové sozóně Xados 20mg, 1x denně. Vitamín D.
Alkohol téměř nepiji několik let, jsem nekuřák.
Co byste mi prosím doporučili?
Kam se objednat na vyšetření?
Jaká dietní opatření dodržovat?
Je možné, že kromě intolerance mastných jídel je možná i intolerance na laktózu?
Je toto možné v důsledku prodělání streptokokové nákazy a následně chřipky?
Děkuji moc za odpovědi.
MUDr. Philip Waka Njeka
Specializace: Gastroenterologie, Vnitřní lékařství Pracoviště: Oblastní nemocnice Příbram
Dobrý den pane Michale, děkuji za Váš dotaz. Současné obtíže mohou souviset s recentní antibiotickou léčbou. Průjem po antibioticích je častá komplikace, dochází ke změně ve střevní mikroflóry. Primární žlučové kyseliny jsou právě střevními bakteriemi změněny na sekundární žlučové kyseliny, ty jsou pak vstřebávány zpět do oběhu do jater. V případě užívání atb jsou právě zničeny tyto bakterie a primární žlučové kyseliny mají projimavý účinek, proto někdo může mít průjem po atb. Mastné jídlo stimuluje uvolnění žluči k její trávení, v žluči jsou také žlučové kyseliny, proto je celkové větší množství žlučové kyseliny ve střevě, které vede k průjmu, z toho důvodu je vhodné přechodně dietní opatření s omezením tuku, užívat probiotika a prebiotika k úpravě střevní mikroflóry. Co se týká změn v hodnotách v jaterních testech, může souviset s antibiotiky, stačí jen sledovat vývoj hodnot s časem, většinou dojde k spontánní úpravě. Doporučuji příště při užívání atb, současně berte probiotika.
Přeji Vám hezký den.
De. Njeka