Nízkomolekulární heparin
Dobrý den,
je mi 25 let, jsem bezdětná. Začátkem roku mi byla zjištěna Leidenská mutace (heterozygot) - díky trombóze u příbuzné. Nekouřím, 168 cm/69 kg, kombinovanou HA jsem před měsícem vysadila a nyní užívám minipilulku Azalia.
Za 3 týdny se chystám na hory, jedeme autobusem, cesta potrvá cca 12 hodin (tam i zpět se jede přes noc).
Tehdy poprvé na hematologii mi bylo řečeno, že v těchto situacích se podává preventivně heparin (nízkomolekulární). Chtěla bych se zeptat, jestli je nutné podávat ho injekčně, nebo stačí v podobě prášků? Jsem smířená s tím, že jednou si injekce budu muset aplikovat (např. v těhotenství), ale teď zrovna se na to moc necítím (obzvlášť kvůli horám).
Ještě bych se chtěla zeptat, jak ty injekce vypadají, zda je to přímo jehla, nebo takový ten "bodák", co používají diabetici? Je v těhotenství pravidlem, že se podávají heparinové injekce, nebo se to odvíjí od aktuálních krevních testů těhotné? Je pravdou, že při darování krve se u dárce zvýší riziko trombózy? A může v důsledku podání vyšší dávky léků dojít k přeředění krve a jak se to projevuje?
Moc Vám děkuji za odpověď.
MUDr. Jan Vachek
Specializace: Farmakologie, Nefrologie, Vnitřní lékařství Pracoviště: Interní oddělení Klatovské nemocnice, a.s.Heparin nelze podávat v tabletách, neúčinkoval by. Injekční aplikace nízkomolekulárního hep...