Nespavost
Dobrý den,
moje babička trpí už 8 let nespavostí, z toho 4 roky těžkou nespavostí, kdy naspí většinou maximálně 1 až 2 hodiny za noc, už je z toho nešťastná a vyřízená... Rozhodl jsem se, že jí pomůžu.... Z běžných doporučení jako zalehnout ve stejný čas, nepít x hodin kafe atd. atd. vše dodržuje.... Ale zjistil sem, že bere dva druhy léků na tlak a jedny léky na štítnou a všechny tři mají vedlejší účinky nespavost... Takže kombinace tří druhů léků způsobujících nespavost na dvě nemoci, který sami o sobě také spaní moc nepřidávají.
Bohužel její doktorka je před důchodem a bere pacienty jako zboží na pokladně v supermarketu a to co se naučila v 80. letech a jak řešila problémy, se asi moc nezměnilo, takže během 10 vteřin určí diagnózu, napíše léky ze zvyku a "další prosím".... Tzn. Když babička tuhle skutečnost oznámila, doktorka jí řekla, bez nějakého zkoumání, že nevěří, že by to měla z těchto léků, ať je dál bere a předepsala ji "hypnotika"... Seriózní přístup....(Tím rozhodně nehaním starší lékaře, jen specifikuji situaci) Po hypnoticích je jí zle, málo kdyby pomohou, navíc, co jsem četl články lékařů, tak hypnotika by jich v dnešní době moc nepředepsalo, protože spíš člověku škodí...navíc po vysazení insomnii ještě zhoršují.
Druhá věc, že bere ty troje léky na tlak a štítnou žlázu, ale žádné průběžné vyšetření jí doktorka nedělá, s tím že není potřeba, naposledy před 4 lety, s tím ať bere léky ve stejném množství... Takže jestli by nebylo třeba snížit, zvýšit, nebo vysadit neřeší... Takže můj dotaz je, co má dělat, aby zjistila, jak je na tom s tlakem, štírnou žlázou, jestli není třeba upravit medikaci a jak prokázat, že nejspíš trpí těžkou nespavostí kvůli kombinaci léků.. možná dokonce chybně dávkovaných a kde to řešit. Protože z vlastní zkušenosti vím, že její doktorce je to jedno, jen si jede svoje a maximálně se bude chovat stylem "Já jsem tady doktorka".
A druhý dotaz kamarádka ji poradila prostředek obsahující 4 druhy bylin na spaní, vitamíny B a Tryptofan, který užívá a prý ji pomohl a babička ho chce určitě zkusit. Takžeby by mě zajímalo, jestli může tryptofan užívat, pokud trpí opakovaně ledvinovými kameny a pokud ano, tak v jakém denním množství. (pzn.: Rada ať se poradí se svým lékařem, by nebyla na místě.)
Děkuji mnohokrát za odpověď :)))
MUDr. Zdeňka Janoušková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Velká BítešDobrý den. Nespavost je opravdový problém řady lidí. V současné době se šíří jak epidemi...