Možnost přenosu oparu rtu na kojence
Dobrý den,
Chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně přenosu oparu rtu.
Mám 5 měsíční miminko se kterým bychom měli jít za dva týdny na očkování (hexavakcinou). Bydlíme s manželovými rodiči a tchýni se před 4 dny udělal velký opar na rtu. V přímém kontaktu s dcerou nebyla už 2 týdny před vznikem oparu. Máme však společnou chodbu a vchodové dveře, proto bych se chtěla ujistit, že mi s manželem na dceru nemůžeme opar přenést tím, že bychom např. sáhli na kliku a poté na miminko. Já sama jsem opar nikdy neměla, proto nevím, jestli má dcera protilátky z MM.
Našla jsem, že se opar přenáší i nepřímo, předměty potřísněnými tekutinou z puchýřků, je tedy přenos možný i výše uvedeným způsobem?
Nikde jsem nenašla, jak dlouho přežívá tento virus na vzduchu - zahyne hned po vyschnutí vodičky z puchýřků nebo přežívá déle?
Doručil/a byste mi počkat s očkováním, kdyby náhodou virus oparu chytla, tak ať ji u toho ještě neočkujeme? Předem moc děkuji za vaši odpověď a přeji hezký den.
Evo, dle mého nározu je riziko nákazy malé, navíc inkubační doba primoinfekce se uvádí 3-12...
MUDr. Jana Moravcová
Specializace: Infekční lékařství, Tropické a cestovní lékařství, Vnitřní lékařství Pracoviště: Nemocnice na Bulovce, klinika infekčních, parazitních a tropických nemocíVirus oparu přežívá na předmětech jen velmi krátce, je tedy velmi malé riziko přenosu při ...