Fyzická zátěž a bolesti na hrudi
Dobrý den,
mám dotaz ohledně možného "akutního" koronárního syndromu (IM, AP, NAP, srdeční selhání). Věk 49 let, aktivně silniční cyklistika - amatérská úroveň - vyšší výkony.
Rok 2018 - 17.000,- km/rok, Rok 2019 - 22.000 km/rok. Cyklistická aktivita cca 4xtýdně.
Průměrná tepová frekvence: 104÷120 za jednu vyjížďku dle délky.
V roce 2019 v letním období nájezd cca 600-650 km za pa+so+ne+po. Takto se to opakovalo v podstatě 4 měsíce poté nižší nájezd vzhledem k počasí.
Od 8/2019 bolesti na hrudi, v podstatě ze dne na den. Bolesti (bodavé, škrabavé, výjimečně lehce pálivé,) nejsou primárně vázány na fyzickou aktivitu a výši TF - pozorováno při jízdě, i když obecně se zvyšující se TF bolest lehce narůstala, ale od určité TF cca 140 a výší už nic vše bylo v pořádku. Objevují se v klidu, při mluvení, chůzi - je to velmi variabilní. Někdy nejsou vůbec. Bolesti jsou záměrné píši na (ne za) hrudní kosti, vlevo/vpravo od ní, mezi lopatkami, případně taková různá bodnutí v oblasti hrudníku nebo po cyklistické vyjížďce a nádechu bolí někdy celý hrudník. Při nádechu bolesti lehce zesílí a můžou jít až k dolní čelisti (někdy tam jsou i bez nádechu). Obdobně bolesti někdy při nějakém rychlém pohybu.
Žádné jiné potíže (dušnost v žádné podobě, závratě, točení hlavy, kolapsové stavy, nepravidelný tep). Od počátku bolestí až k dnešnímu dni najeto cca 13.000 km bez výraznějších změn z hlediska dušnosti, ztráty výkonnosti, nutnosti přerušit sportovní aktivitu a případně jiných problémů.
Minulý týden proběhla vyšetření viz. přílohy. Zátěžové EKG je z 04/2019.
Z předchozích vyšetření hodnoty cholesterolu jsou v podstatě málo měné případně se sníží TGC a zvýší LDL a opačně (nevím proč). HDL je +/- stejný. Glukóza kolísá-řeším s praktikem. Hypertenze není.
Ještě doplňuji výsledky z domácího měření TK (prováděno pře 14 dny, celý týden, ráno a 2xvečer).
TKS-průměr 121, TKD-průměr 71, TF-průměr 55.
Závěry z urgentu (slovně podané): EKG křivka-pro o 20 let mladší jednice, srdce v pořádku, sportovní srdce, značná fyzická zdatnost.
Závěr z ECHA (slovně podané): nepatrné změny, dány fyziologicky.
Rozhovor s kardiologem: jasná fyzická zdatnost, ale zpomalte, tak na 1/2 výkonů...já si to vyložil nejezděte 22 ale 15,17 (možná špatně)....
Rozhovor s praktikem: máte vše pořádku, ale zpomalte, může vás ohrozit infarkt a toto slovo mi opravdu extrémně znepokojilo (on vychází primárně z vysoké hladiny hsTnI).
Přečetl jsem studie (roky 2018), které se zabývaly konkrétními měřeními hsTnI a hsTnT. Z nich vyplývá že opravdu dochází k nárůstu troponinů již během aktivity a i po ní, aniž by byla potvrzeno poškození srdeční svaloviny. Není však úplně přesně známo proč se tak děje a případný vliv na kardiovaskulární systém v budoucnu (možná jsou studie, které to lépe popisují)
Dotazy:
- je zde opravdu zvýšené riziko AIM, či jiných srdečních příhod, případně jejich pravděpodobnost?
- je možnost, že zvýšené/vysoké hladiny troponinu "I" jsou reakcí na zvýšenou zátěž, aniž by došlo k poškození srdečního svalu?
- je snížení cyklistické zátěže (sám bych ji stejně snížil), na cca 17 Tkm ročně dostatečné, nebo-li přiměřené?
Poz: u mne je to i otázka jisté závislosti na pohybu a případné psychické pohody, která je vždy primárně po dlouhých vyjížďkách nad 150 km vysoce pozitivní.
- případně jaké ukazatele sledovat ať již během jízdy, po ní, případně s nějakými časovými odstupy? (nemám problém s placenými vyšetřeními)
- možný další odborný názor na výše popsané včetně přiložených vyšetření.
Předem děkuji, za odpovědi.
MUDr. Kateřina Kovaříková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Slánská zdravotní, s.r.o., Slaný
Dobrý večer, děkujeme za Váš dotaz.
Ráda bych Vás uklidnila, že je vše zcela v pořádku, ...
Dobrý den, hladina troponinu může a je zvýšená po fyzické námaze. Vy máte extrémní zátě...