Diabetická dieta
Dobrý den, paní doktorko.
Můj dotaz se týká diabetu II. typu.
Moje cukrovka: V letošním roce byla u mne při preventivní prohlídce odhalena cukrovka II. typu. Pravda - nebylo to překvapení, protože z otcovy strany se cukrovka projevuje u příbuzných již několik generací zhruba mezi 45 - 53 rokem věku. Pro upřesnění uvádím, že otec (v loňském roce zemřel) byl na inzulinu (kombinace krátkodobého a dlouhodobého) + Sifor 500 a v důsledku diabetické gangrény mu byl odstraněn malíček levé nohy. Matka coby diabetik (zemřela před 2 lety) užívala Siofor 1000. Tudíž mám zhruba ponětí o způsobu a průběhu léčby. Avšak ...
Moje léčba: Byla překvapená, že jsem se nedověděla hodnotu cukru v krvi, že jsem praktickým lékařem nebyla poslána na diabetologii a praktickým lékařem mi byly předepsány léky (Siofor 500) 1-0-0. Navíc jsem se nedozvěděla informaci o vhodných potravinách. Už jen proto, že trpím histaminovou intolerancí a můj jídelníček se již před 5 léty hodně "zdrcnul" (nejím nic, co prošlo kvasnou technologií, nejím rajčata a výrobky z nic, bobulové ovoce, citrusy, drůbeží maso, mražené ryby, černý čaj, ovocné čaje, zrající sýry, a druhý den ohřívané jídlo, nepoužívám "umělá" sladidla). Nemám problém zříct se sladkostí, nikdy jsem na nich "neujížděla".
Můj dotaz zní:
1. Je běžné, že léčba cukrovky je v kompetenci praktického lékaře?
2. Jak mám upravit jídelníček, aby jeho složení při výše uvedeném omezení odpovídal léčbě diabetu? Nějak mám pocit, že už zbývá jen voda a vzduch. :-)
Děkuji za odpověď.
MUDr. Hana Jandíková Ph.D.
Specializace: Diabetologie, Endokrinologie Pracoviště: Nefromed, Praha 6
Dobrý den,
ano, je běžné, že při záchytu cukrovky u pacienta začíná léčit již praktic...