Když je to akutní…
V případě potřeby akutního ošetření (úrazu oka, náhlé poruchy vidění apod.) je nutné vyhledat oční pohotovost. Ty se zpravidla nacházejí ve větších nemocnicích. Na běžné pohotovosti totiž nebývají k dispozici přístroje k důkladnému vyšetření oka, pacient je tak většinou stejně přesměrován na zmíněnou oční pohotovost. V těchto situacích samozřejmě doporučení praktického lékaře na vyšetření vyžadováno není.
Potřebuji oční vyšetření, ale ne akutní…
Vyšetření zraku je možné na několika úrovních. Nejlepší je samozřejmě nechat si oči vždy vyšetřit rovnou v oční ambulanci. Najít si očního lékaře a objednat se k němu bez doporučení od praktického lékaře je teoreticky možné, zdravotní pojišťovny proplácí preventivní vyšetření u očního lékaře i bez doporučení od praktického lékaře. Není ale jasně stanoveno, jak často a v jakém věku by mělo být preventivní oční vyšetření prováděno. Využít této možnosti můžete, pokud si chcete nechat pouze zkontrolovat zdraví svých očí, tedy i v případě, že u vás dosud nebyla prokázána žádná vada zraku ani na ni neexistuje podezření.
V praxi ovšem záleží na požadavcích konkrétní oční ambulance a objednací termíny k očním lékařům se zpravidla počítají v týdnech. V České republice má každý pojištěnec sice právo na výběr lékaře, podmínkou je jen, že vybraný lékař má smlouvu se zdravotní pojišťovnou pacienta, ale při překročení kapacity ordinace může být pacient za určitých zákonem daných podmínek odmítnut.
Co mohu očekávat od návštěvy v optice?
Běžné měření zraku na speciálních přístrojích dnes nabízejí i vybrané oční optiky. Měření zraku by v nich měl provádět kvalifikovaný optometrista, vysokoškolsky vzdělaný odborník na měření zraku. Výhodou je, že vyšetření je zde většinou rychle dostupné i bez objednání. Kromě velmi přesného stanovení počtu dioptrií dokáže zkušený optometrista i upozornit na možné oční onemocnění a v případě podezření vás nasměrovat k očnímu lékaři. Návštěva optiky ale v žádném případě nenahrazuje vyšetření u očního lékaře!
Může mi pomoci praktický lékař?
Orientační vyšetření zraku je zpravidla součástí také běžné preventivní prohlídky u praktického lékaře, kterou byste měli absolvovat každé dva roky. Z jejích výsledků může samozřejmě vyplynout doporučení i k očnímu lékaři. Praktický lékař vám může také doporučit častější oční vyšetření tehdy, trpíte-li některým onemocněním rizikovým pro zrak, např. cukrovkou. Taktéž řešení některých běžných a nekomplikovaných očních onemocnění, např. zánětů spojivek apod., je možné v ordinaci praktického lékaře, který rozhodne sám, zda vám předepíše léčbu, či bude požadovat oční vyšetření u specialisty.
Specializovaná oční pracoviště
Kromě běžných očních ambulancí, které zajišťují základní oční vyšetření a léčbu, existují i specializovaná pracoviště zaměřená na konkrétní nemoci očí. Jedná se například o poradny pro léčbu zeleného zákalu, nemoci sítnice, šilhání a tupozrakost a jiné oční obtíže. Na tato pracoviště je obvykle pacient odeslán na základě doporučení očního lékaře, který danou diagnózu stanoví.
Jak si vybrat očního lékaře?
Vzhledem k tomu, že počet očních lékařů je v současné době omezený, je často nejdůležitějším kritériem volby aktuální objednací lhůta. Je také možné zeptat se svého praktického lékaře, popřípadě pediatra, přátel, kolegů nebo rodiny, zda by vám mohli svého očního lékaře doporučit. Další spolupráce se zvoleným očním lékařem záleží na tom, jak jste byli s péčí spokojeni, zda proběhlo vyšetření podle vašich představ a bylo vám vše srozumitelně vysvětleno.
(tich)
Zdroje:
https://www.webmd.com/eye-health/choosing-eye-doctor">https://www.webmd.com/eye-health/choosing-eye-doctor
https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/preventivni-prohlidka-u-ocniho-lekare">https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/preventivni-prohlidka-u-ocniho-lekare
https://www.tribune.cz/clanek/43257-mame-dostatek-lekaru">https://www.tribune.cz/clanek/43257-mame-dostatek-lekaru