12 faktorů zhoršujících hojení ran
Každý z nás si za svůj život způsobil mnoho různých kožních poranění. Bývají bolestivá, často nevzhledná a mohou nás i omezovat v běžném životě. Na správném zahojení se podílí spousta faktorů, které můžou regeneraci zpomalovat a znesnadňovat. Je dobré znát ty nejdůležitější z nich.
Každý z nás si za svůj život způsobil mnoho různých kožních poranění. Bývají bolestivá, často nevzhledná a mohou nás i omezovat v běžném životě. Na správném zahojení se podílí spousta faktorů, které můžou regeneraci zpomalovat a znesnadňovat. Je dobré znát ty nejdůležitější z nich.
Něco ovlivníte, něco ne
Hojení rány může být zhoršeno působky v místě poškození tkáně, ale i celkovým stavem lidského těla. Některé faktory lze změnit k lepšímu, s jinými ale neuděláte vlastními silami nic.
- Vysoušení. Suché prostředí způsobuje odvodnění a odumírání buněk kožního epitelu. Vede také ke vzniku strupu, který brání v regeneraci. Je proto vhodné překrýt ránu tzv. vlhkým obvazem.
- Rozmočení. Nadměrná vlhkost hojení také nesvědčí, při léčbě není tedy rozumné koupání v bazénu nebo ve vaně.
- Bakteriální infekce. Je velmi častým jevem a poznáme ji podle vzniku hnisu v ráně. Ta by proto měla být správně dezinfikována, v případě přetrvávajících potíží je pak nutné přejít na terapii antibiotiky.
- Odumírání tkáně. Mrtvé buňky přítomné v poranění znesnadňují hojení, běžně tak bývá nutné buňky nejprve chirurgicky odstranit, aby došlo k zacelení.
- Tlak. Při nadměrném stlačení okolí rány dochází k zamezení přítoku krve. Obvaz by tedy neměl okolí postiženého místa příliš „škrtit“.
- Opětovné poranění. Poruší-li se hojící se zranění, dochází ke zpomalení léčebného procesu a častokrát to vede i ke vzniku ošklivých jizev.
- Věk. Ten se na celém procesu uzdravování podílí velkou měrou. U starších lidí tělo ztrácí část své schopnosti regenerace a vše trvá delší dobu.
- Váha. Komplikace s hojením se týkají hlavně obézních a podvyživených pacientů.
- Chronické nemoci. Patří mezi ně cukrovka, ischemická choroba srdeční nebo rakovina a významně ovlivňují uzdravování poraněných míst.
- Poškození imunity. Imunitní buňky jsou velmi důležité pro správné zahojení rány, postiženi jsou zejména lidé prodělávající léčebné ozařování.
- Výživa. Při regeneraci je důležitý dostatečný příjem bílkovin a vitaminů.
- Cévní nedostatečnost. U některých onemocnění, jako je cukrovka, se zhoršuje stav cév a tím i zásobení poškozené tkáně.
Pro pokožku bez jizev
Oprava poškozené tkáně je již na první pohled velmi složitým a komplexním dějem. Je proto dobré mít na paměti výše uvedené faktory a každou nejasnost konzultovat se svým lékařem. Zanedbání hojící se rány totiž může vést k nepříjemným komplikacím, jako jsou jizvy, hnisání či neúplné zacelení.
(holi)
Zdroj: Thomas Hess: Checklist for Factors Affecting Wound Healing. Advances in Skin & Wound Care: April 2011 - Volume 24 - Issue 4-p192; doi: 10.1097/01.ASW.0000396300.04173.ec