Zvýšený bilirubin a rakovina v rodině
Dobrý den, dlouhodobě mám v labor. testech zvýšený bilirubin - poslední 21,3, občas i 28,8 (jednotky neumím napsat :-)) Protože měla hodnoty vysoké moje maminka, která měla karcinom jater (zemřela v 63 letech) , mám obavy. Prakt. lékař jmenoval jakýsi syndrom, nemohu si teď vzpomenout na název. Zažloutlé bělmo ani kůži nemám.
Nevím, zda je vhodný další dotaz ohledně cholesterolu, který má zvýšený (5,82, LDL 3,59, HDL 1,99 v normě). Vzhledem k dlouhodobě vysokým hodnotám CK - 6,91 a AST O,68 neberu statiny. Moje strava je opravdu dobrá, tukům se vyhýbám, nadváhu nemám. Mám zkusit nějaký potrav. doplněk, např. CHOLESTMIZIN (fa CannamediQ) ? Koupila jsem si ho, ale váhám, je na krabičce psáno, že není vhodný při svalových poruchách. - vím, že právě vyšší hodnota CK je enzym ve svalech.
MUDr. Mgr. Anna Prchlíková
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: IV. interní klinika - gastroenterologie a hepatologie, VFN v Praze
Vážená paní Milado, z Vašich poznámek je pro mne nejzajímvavější informace o dlouhodobě zvýšené kreatinkináze. Udává se, že toto můžeme vidět u pacientů s onemocněním štítné žlázy (na kterou užíváte Letrox...), nicméně u Vás se mi jeví takové vysvětlení velmi vágní a rozhodně to není běžná situace. Osobně bych Vám doporučila podrobné vyšetření neurologem a rozhovor s klinickým genetikem. Důležité je nepřehlédnout byť jen minimální svalové slabosti a případný rodinný výskyt zvýšené kreatinkinázy resp. predispozice k nervosvalovému onemocnění s genetickou podstatou, které se nemusí klinicky projevit, ale odhalení může mít dopad na širokou rodinu... Ostatně i samotný fakt, že pro Vás nejsou vhodné statiny, má závažné následky. Váš cholesterol je zvýšený jen trochu, ale co kdyby byl ještě vyšší a/nebo byste byla např. po infarktu - to bychom Vás opravdu velmi neradi odkazovali na doplňky stravy. Doplňky stravy mají velmi omezený efekt, ale je pravda, že Vám je můžeme nabídnout. Cholestmizin obsahuje extrakt ze zeleného čaje, červené fermentované rýže, konopí, ostropestřec. Popravdě nemám s právě tímto preparátem zkušenosti, obávám se, že i kolegové budou mít max. ojediněle pacienty, kteří tento preparát užívají, to je málo na to, abychom mohli vypovídat o reálném výskytu nežádoucích účinků resp. se vyjadřovat k tomu, jestli je bezpečné užívání i při elevaci kreatinkinázy. Osobně si myslím, že je pro Vás vhodnější si vybrat jednosložkový doplněk stravy, čímž se jednak sníží riziko nežádoucích účinků, zjednoduší identifikace původce případných nežádoucích účinků, bude se i lépe hodnotit efekt. Logicky bych hledala preparáty, které nezasahují do syntézy cholesterolu v játrech (především inhibitory HMG-CoA reduktázy; to je např. extrakt z červené rýže, nebo zeleného čaje..), ale působí na úrovni vstřebávání a distribuce cholesterolu - tedy konkrétně obsahující rostlinné steroly a stanoly, omega-3-mastné kyseliny, rozpustnou vlákninu. Více o doplňcích stravy shrnuje odborný článek prof. Vráblíka: https://www.atheroreview.eu/casopisy/athero-review/2019-1-6/nutraceutika-s-hypolipidemickym-ucinkem-v-klinicke-praxi-shrnuti-stanoviska-mezinarodniho-expertniho-panelu-lipidologu-vypracovane-vyborem-ceske-spolecnosti-pro-aterosklerozu-108207/download?hl=cs
Ohledně jater - zvýšený bilirubin můžete mít skutečně na základě v populaci časté benigní hyperbilirubinémie nebo-li M. Gilbert. Zažloutlé bělmo vídáme až při vyšších hodnotách, nad 30-40 umol/l, někdy i vyšších. Bylo by vhodné vědět, proč měla maminka karcinom jater (měla chronickou hepatitidu? jiný důvod? alkohol? jednalo se skutečně o primární nádor jater? byla obézní?). Pokud jste nebyla, absolvujte sonografické vyšetření. Pokud by byla hyperbilirubinémie příznakem závažné jaterní léze (cirhozy), pak by byla vidět na ultrazvuku a byla důvodem k dalšímu vyšetřování. Pokud by na ultrazvuku byla játra normální, pak záleží na dalších parametrech jaterních testů, pokud by byly jinak v normě (vím, píšete o lehce zvýšeném AST), pak by byla hyperbilirubinémie skutečně pravděpodobně benigní.
S pozdravem Anna Prchlíková