Změna medikace a další vyšetření
Tinnitus - pískot v jednom uchu u 14 letého syna od 2/2020,hospitalizací na dětském odd, poslán pro pocity na zvracení,zvracení, závratě, ztížené polykání, problémy i s kousáním potravy.Z toho zhoršený psychický stav, násl. vyš na ORL nic při běžném prohlédnutí nezjištěno, RTG krční páteře také nic nezjištěno, vyš.psychologem lehké depresivní stavy ty už byli dlouhodobé ze vztahů spolužáků ve škole a v rodině. Neurolog. vyšetření také nic nepotvrzené, jen že převodní vada sluchu se objevila před 6 lety tehdy doporučen Tanakan, ale oš. dětský praktický lékař nepotvrdil. Syn měl v 9 letech odebránu nosní mandli poté opak. potíže ze záněty středouší zmizely.
Syn byl dítě ADHD v 9 letech už jen ADD, poruchy spánku i příjmu potravy se několikrát v ranném dětství opakovaly, pobyt na psychiatrii vždy pomohl, upravení - nastavení režimu dne učení a odpočinku,stanovování priorit, přechodně užívaný Rispen.
Nyní ve 14 letech zjištena lehčí skolióza, ale velký hrudní hrb po vyšetření na ortopedii 3/2020 po RTG zjištěn vlivem nerovnoměrného růstu, syn povyrostl ve velmi krátké době o 10 cm, potvrzen Scheuermann. onemocnění, zákaz veškerého sportu. Pro potíže se skusem-kousání potravy, bolestmi čelistních kloubů byl vyšetřen a RTG potvrdilo na Stomatochirurgii přímo v poradně pro čelist. kloub vyskakující kloub čelistní z jedné strany a na druhé str. co je Tinnitus má syn zadřený čelist kloub bez kloub.destičky.Momentálně jen cviky k uvolňování čelisti,bylo řečeno, že léčba operativní (výměna) bude možná až v dospělosti. Syn nosil předtím 2 roky trvalá rovnátka na horním patře a ještě předtím necelé 3 roky rovnátka snímací na dolním patře. Spojitost mezi čelistním kloubem a Tinnitem mi byla u dvou lékařů nezávisle na sobě vyvrácena. Syn dochází na neurologii dostal RHB na posílení svalů hrudníku, EEG je neměnné na ADD-a nyní čekáme na MRI hlavy. Nic jiného, od 2/2020 mu byl předepsán Betaserc 8mg který bere i nyní, nastalo mírné zlepšení intenzita hlasitosti pískotu se mu snížila. Dále bere už jen vit. D, B6, občas Magnézium, vit. C se zinkem. Při pylových obtížích 1/2 Zodac který mu pomáhá zmírnit alergickou rýmu. Syn je od raného dětství alergický na vejce, ryby, byl i na máslo, nyní nemůže kvůli pálivosti v ústech kiwi, ananas, banány, rajčata,jahody. Syn celkem 2 krát po sobě v 9 letech prodělal spálovou angínu to mu způsobilo napřed extrémně velikou spavost během celého dne i noci , špatný příjem potravy, museli jsme vyčkat necelé 2 měs. než se uvolnilo místo na endokrinologii kdy mu z krve byl zjištěn veliký nedostatek vit. D a poškození štítné žlázy, začal užívat Letrox 50mg 5krát týdně a Vigantol. Po necelých 2. měs. nastala velká změna syn se přehoupl z neustálého spánku do úplného nespánku, chození v noci. Po měsíci šel na d. psychiatrii přijmut k hospitalizaci za týden mu bylo již lépe, hospit. trvala měsíc. Dále nebyla třeba hospitalizace na psychiatrii až ve 13 letech po velkém traumatu ztráty blízké osoby, která začala být nebezpečná vůči němu zpětně rok(ve 12 l.) začali od té doby velké potíže s výpadky paměti, orientace v prostoru, uvědomování si svých nezbytných potřeb,zvýšená potřeba spánku 12hod i déle.Nenavázání přátelství v nové škole- třídě které trvalo od 11let(změna školy třídy vlivem inkluze, od 7 let docházel do spec. třídy ZŠ kde se cítil dobře). Zhoršující se vztah-nekomunikace otce syna se synem bylo pro něj dalším psych. zhoršení se. Ambulantně od 12do 13 let docházel na psychiatrii dostal Stratteru, která mu velmi pomohla ze stavů zapomnětlivosti - roztržitosti, po roce vysazena, nebyla již třeba. Ukončení léčby Letroxem 6/2019.
Od 3/2020 měl psychoterapeuta, v době korona karantény i po telefonu 1hod.týdně.Nyní po 3,5 měs.nastane opět změna psychoterapeut odešel, přijde nový, syn si s tím stávajícím rozuměl, doufám, že bude i s novým.
Syn má od 3/2020 mírné zhoršující se tlaky za uchem pocit překážky v zadním uchu, při zívání cítí změnu tlaku v uchu, někdy horkost-zarudnutí celého boltce(řešili jsme chlazením, přišla úleva od horkosti i dalšího pocitu nevolnosti na zvracení kdy zvracel a závratě měl). Při pohybu hlavou do strany byla i změna zvuku z pískotu na křupání, dokonce na malou chvilku ustal zvuk v uchu zcela.
Mám prosím vás otázku, mimo MRI která bude synovi provedena, jaké další vyšetření, odeslání k jakému specialistovy příp. lěčba by mohla pomoci? Problémy s večerním usínáním, kdy syn více slyší pískot má z toho pocity tísně,deprese, ani hudba do sluchátek nezabrala, po mnoha hodinách bdění, nemohl poté ráno vstávat, bylo mu stále jen na zvracení a nekontrolovaně usínal na židli i jinde. Nyní zkouším 1/4 tbl. melatoninu která zatím dobře zabírá. Syn do 20 min. usne.
Dekuji vám předem za odpověď.
Doplňující informace:
Děkuji za odpověď,
cítím že ze strany neuroložky kdy mi bylo řečeno, že syna posílá na MRI jen pro můj klid, lékařka mě tvrdí, že tinnitus má příčinu pouze a jen v psychice v ničem jiném.
Psychiatra, změnu pro syna budu vyhledávat, ano zkoušela jsem i bylinky tinktůru od Grešíka na spaní, nepomohl až tak jako melatonin čtvrt tbl. Zkoušela jsem zda syn usne i bez melatoninu, dnešní noc poprvé před půlnocí usnul.
Děkuji Vám za typ na další prostředek k usnutí.
Prosím Vás paní doktorko, když se na MRI nezobrazí původce tinnitu-pískotu, kam ještě jinam mimo psychiatrie posílá lékař-neurolog pacienta který je ještě v akutní fázi tinittu? Případně jaké metody léčby ještě existují?
Děkuji Vám předem za odpověď, s pozdravem,
MUDr. Tereza Sochorcová
Specializace: Pediatrie / Praktické lékařství pro děti a dorost Pracoviště: Dětské oddělení Nemocnice Uherské HradištěDobrý den, nyní bude další postup jednoznačně podle výsledku MRI vyšetření, poté budete m...
MUDr. Jana Moravcová
Specializace: Infekční lékařství, Tropické a cestovní lékařství, Vnitřní lékařství Pracoviště: Nemocnice na Bulovce, klinika infekčních, parazitních a tropických nemocíDoporučila bych vyšetření dětským psychiatrem s podrobným vyšetřením a nasazením příslu...