Tlak v hlavě
Dobrý den, jsem 26 letý muž a již cca půl roku mám problémy s téměř každodenním pocitem tlaku v hlavě. Jde především o oblast čela a také za očima jako kdyby mi na obou těchto místech furt něco tlačilo. Dále se téměř každý den v určitou denní dobu k tomuto tlaku přidá i závrať (pocit motání hlavy v klidu v sedě a někdy i při chůzi). Také se mi často stává, že při zalehnutí do postele před spaním mi při lehu začnou mravenčit oboje horní i dolní končetiny, začnu i cítit tlukot srdce (jakoby pocit, že cítím svůj tep všude po těle - asi palpitace a někdy se mi to děje i přes den) a někdy se ráno probouzím s mírným třesem, napětím a slabostí. To ale po vstaní z postele postupně vymizí. Tlaky v hlavě ovšem přetrvávají většinu dne. Nejmíň nebo skoro vůbec tyto tlaky nemám, když jsem například v práci. Intenzivněji se mi objevují pak když jsem doma, v klidu nebo o volných dnech. Někdy mívám i problém s nespavostí, ale už méně často než předtím.
V období od září do prosince jsem tak byl vyšetřován na neurologii, kde mi provedli kompletní vyšetření - EEG, EP, rozsáhlé odběry krve včetně testu na boreliozu a magnetickou rezonanci mozku. Vše dopadlo v pořádku bez nálezu. Dále jsem svým praktickým lékařem byl poslán k očnímu lékaři, který mi provedl oční vyšetření, které dopadlo taktéž dobře. Pouze mi byla předepsána slabá korekce na dálku dle mojí potřeby. Ten tlak za očima a nosem jsem si také vysvětloval možným zánětem vedlejších dutin a po vyšetření ORL, kde mi udělali rentgen těchto míst, bylo také vše čisté. Na neurologii z toho udělali závěr, že by se mělo jednat o psychosomatiku. Nabídli mi antidepresiva, které jsem musel po třech dnech i po schválení mým praktickým lékařem vysadit, protože mi po nich bylo velice špatně po psychické stránce a začaly se objevovat také nežádoucí účinky jako sexuální dysfunkce, sucho v ústech nebo krvácení. Z vysazení těchto AD jsem se navíc musel přes 10 dní zotavovat. AD navíc brát nechci už jen z důvodů, jaké nežádoucí účinky mají. Ideálně se chci vyhnout i lexaurinu a podobným lékům.
Jako alternativu jsem doteď cca dva měsíce zkoušel bylinnou léčbu třezalkou tečkovanou, doplňoval vitamíny skupiny B a občas vzal hořčík 375 mg ve formě citrátu. Cítil jsem se mnohem lépe, ale tlak v hlavě pořád přetrvával. Na neurologii mi bylo poté ještě řečeno, že příčinou musí být nejspíš stres. Jelikož třezalka léčí primárně depresi, kterou netrpím, tak chci odteď přejít na bylinu ashwangandhu. Dále jsem pročítal podobné problémy u jiných lidí a často jsem četl, že by na vině mohla být krční páteř nebo latentní tetanie. U latentní tetanie jsem se dozvěděl, že se dá snadno odstranit pouhým dodáváním hořčíku. Ten jsem tedy bral denně v té samé formě, ale hlavní problém to stále nevyřešilo. Jako úplně poslední možnost bych poté zvolil psychoterapii, kdyby ani jiná bylinná léčba nezabrala a nebo kdyby problém skutečně mohl souviset s něčím jiným nebo tou páteří, což při mém sedavém zaměstnání u PC rozhodně nevylučuji, ale zablokovanou krční páteř nemám, takže nevím, hlavou můžu bez problémů volně hýbat na obě strany. Co se stresu týče, tak nemám pocit, že bych byl vystavován nějakým stresujícím okamžikům, ale možná to jen neumím dobře rozpoznat. V práci jsem spokojený. Je podle Vás nějaká možnost, na co se ještě v mém problému zaměřit? Žádným jiným onemocněním netrpím, pouze sezonní alergií na pyl. Tlak mám také v pořádku a jsem nekuřák. Děkuji mockrát za odpověď.
MUDr. Danica Fričová
Specializace: Praktické lékařství pro dospěléDobrý den Vlastimile, bolest či tlak v hlavě může být způsoben celou řadou příčin, avšak...