Tlak na hrudi při námaze
Dobrý den,
nepodařilo se mi čitelně oskenovat zprávy: pokusím se tedy napsat snad to nejdůležitější:
- v červenci 2020 jsem byla hospitalizována pro systolickou dysfukci levé komory, na EKG negativní T anterolaterálně, prodloužený QT interval, echokardiograficky levá komora bez hypertrofie, patrná difuzní hypokineza s těžkou hypokinesou anteroseptoapikálně, EF 40-45%, přechodně 38%, bez známek plicní hypertenze, koronarograficky normální nález na věnčitých teplnách. Koronární etiologie obtíží nezjištěna, stav hodnocen jako tako-tsubo kardiomyopatie.
- v říjnu jsem byla na MRI srdce - susp. stav po myokarditidě - LGE: velmi susp. midmyokardiální až subepikardiální postkontrastní zvýšení signálu v apikální polovině boční stěny. Normální regionální i celková systolická funkce nedilatované levé komory /EF 62%/, patrný je velmi suspektní souvislý subepikaridální až mydmyokardiální pruh pozdního sycení kontrastní látkou v apikální polovině bočné stěny - může se jednat o nahrazující fibrozu po susp. prodělané myokarditidě, nicméně v případě arytmické symptomatiky (komorové arytmie) je na zvážení i možnost arytmogenní kardiomyopatie levé komory, či daleko méně pravděpodobně komorové arytmie nebo převodní poruchy i sarkoidosy.
Po půl roce jsem pak začala chodit do práce, asi měsíc pocituji bušení srdce, tlaky a pálení na hrudi zej. při námaze ( v práci mám někdy i slabost až na omdlení), ale i delší procházce. Někdy v noci nemůžu ležet, musím se posadit. Mám pocit těžkého plného srdce, jakoby nestačilo. Prakt.lékařka mi udělala EKG, to bylo v pořádku, dostala jsem na den holtera: /v tu dobu jsem byla doma, abych přístroj v práci nerozbila, dělám v továrně, obsluha stroju),
zprávu přepisuji: pacientka byla monitorována po dobu 24 hodin od 15.-16.4.2021. Min. srdeč. frekvence byla 54/min, ve 3.09 hod,. max. srdeč.frekv. byla 84/min.
Během celé doby monitorování byl přítomen sinusový rytmus. Nebyla zachycena žádná významná bradykardie, poruchy převodu ani pauzy delší než 2000 ms. Během monitorování byly zachyceny četné komorové extrasystoly 2 tvarů o průměrné frekvenci 16 za hodinu. Několikrát byly zachyceny páry KES. Nebyl zachycen žádný paroxysmus nsKT. Byly zachyceny jen ojedinělé izolované supraventirkulární extrasystoly o průměrné frekvenci méně než 1 za hodinu. Nebyl zachycen žádný paroxysmum tachyarytmie. Dop. z medikace byl minule vynechán betablokátor /kvůli asma bronchiale a Raynaudově sy./, bylo by vhodné tedy malou dávku kardioselekt. BB opět zkusit - např Concor 2,5, začít 1/2-0-0. /jiná léčba je problematická/.
(po tomto léku jsem měla v chladu prsty bílé někdy i tmavě fialové, slabost a mravenčení, zejména slabé nohy, motání)
Chtěla bych Vás poprosit o vysvětlení, jak výsledků holtera, tak i mého stavu, zda je vážný nebo ne, kardiolog mi nic neřekl, jen předal zprávu prakt.lékařce, pokládá mě prý spíše za psychiatrického pacienta /tam opravdu docházím deprese, porucha přizpůsobení, Velaxin, po nemoci vyměněn za Brintellix), když jsem však ležela v nemocnici, lékař říkal, že to nemám nechat jen tak být, že to může skončit srdečním selháním, jinak na astma beru Combair 200mg 2-0-2, Spirivu 1 vdech ráno a Mommox na pylovou alergii.
ještě se chci zeptat mohu chodit na hodinové rychlé procházky i přes určité potíže a cvičit jogu, pomohl by třeba čaj z hlohu nebo rozmarýny?
(otec zemřel ve 33 letech na srdeční onemocnění, matka asi na mrtvici v 56 letech, vysoký tlak)
(ještě informace, nevím jestli důležitá, nemám dělohu ani vaječníky endometrioza, myomy), neberu substituci, nebylo mi po ní dobře, před nemocí srdce jsem měla zhoršené astma a ještě během marození znovu - to jsem s tím byla v nemocnici, a zároven jsem měla zánět žaludku - helicobakter, a asi tři roky se potýkám se zlatým stafylokokem.)
Děkuji za odpověd.
Dobrý den, v případě tlaků a tíže na hrudi je potřeba vyhledat lékaře ihned. Tímto způso...