TEP kolene
Vážení na "U lékaře".
Nemohu sehnat žádné povšechné základní a ani detailní informace o TEP kolene, na kterou jsem objednán na 07.dubna 2008 a to ani u svého vlastního ortopeda.
Ten mi nedovedl TEP odborně ani laicky osvětlit (nebo na to neměl v ambulanci čas) a neuměl mi odpovědět na mé otázky, které mne jako budoucího "postiženého" vrcholně zajímají.
Požádal jsem jej kromě jiného i o doporučení nějakých odborných knih nebo brožur nebo i o internetové stránky, kde by jsem se mohl sám poučit, ale můj ortoped mi nedoporučil žádně "čtení" a navíc je "dříve narozený" a tak jsem musel i na internetu začít pátrat sám.
Dostal jsem se však zatím jen na stránky "U lékaře".
Chci a nutně potřebuji být před oTEP ještě před TEP plně a detailně informován zvláště proto, protože cítím, že mi TEP kolene může způsobit kromě jiného i výrazné sociální potíže, protože kvůli zablokování kolene jsem v loňském roce ztratil náhle zaměstnání pro svou neschopnost pohybu a zřejmě po dobu cca jednoho roku od zablokování do dokončení rehabilitace po TEP budu bez peněz.
Navíc cítím, že umělé koleno mne bude omezovat v pohybu a tím i ve volbě druhu mého budoucího zaměstnání po TEP, protože předpokládám, že "nové" koleno mi bude doporučeno šetřit už proto, aby mi déle vydrželo, když už se nebudu zabývat případnými funkčními a hybnostními omezeními kolena po TEP.
Proto mi, prosím, dovolte požádat Vás o odpovědi na následující otázky mého zájmu:
1)
Existuje více typů nebo druhů umělých kolenních kloubů, které se u nás v ČR běžně používají a v případě že ano, jaké typy to jsou a jaké jsou mezi nimi výrazné či nevýrazné technické, užitné a případně i cenové rozdíly ?
Liší se zahraniční náhrady kolenních kloubů nějak signifikantně od těch, které jsou k mání v současnosti v ČR ?
Vyrábějí se náhrady kolenního kloubu používané v ČR v našem státě, t.j tzv. doma ?
2)
Je druh a funkční vlastnost umělého kolenního kloudu předurčen zcela nebo více méně zdravotní pojišťovnou, u které je pacient pojištěn ?
3)
Jestli ano, jaký typ (jaké typy) umělého "kolene" mohu dostat, jsem - li pojištěn u VZP ? Je možno si u VZP nebo u jiné zdrav. pojišťovny případně připlatit na lepší, kvalitnější náhradu kolenního kloubu ?.
4)
Jaká je trvanlivost umělých kolenních kloubů ? Kolik let v průměru reálně vydrží ?
Dověděl jsem se totiž, že se náhrady kloubů (samožrejmě nevyhnutně ! ) optřebovávají a to zvláště jejich umělohmotná část, která se prý drolí a že vydroleniny způsobují pacientovi nejdříve bolesti a poté i funkční problémy vedoucí k omezení nebo až ke ztrátě hybnosti kloubu a k nutnosti reoperace.
Po jaké průměrné době používání náhrady kolenního kloubu bude nutná reoperace ?
5)
Jaká je průměrná doba hospitalizace v nemocnici po TEP kolene a jaká je pak průměrná doba rekonvalescence (rehabilitace) po propuštění z nemocnice do domácího ošetřování do okamžiku možného znovunastoupení do zaměstnání ?
Slyšel jsem, že doba rehabilitace po TEP kolene je cca půl roku. Co si myslíte Vy osobně o tomto údaji ?
Za Vaše pokud možno neprodlené odpovědi Vám srdečně děkuji a přijmu rád i vaše případná doplnění nad úroveň odpovědí na moje otázky podle Vašeho osobního uvážení.
Dobrý den, Stanislave. Odpovídám na Vaše otázky:
1) Ano, existuje více typů endoprotéz, v...