Pokračování v léčbě rakoviny a její důsledky na funkci vaječníků
Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně mé léčby.
Je mi 28 let a v současné době se léčím s rakovinou prsu. Probíhá u mě neoadjutivní chemoterapie - v první sérii jsem měla 4x AC a 21 dní. V druhé by mě měl čekat 12x taxol. Byl mi diagnostikován tripple negativní nádor ER 0%, PR 0%, MIB1 95%, HER 2 1+, cT2-3, N0, M0. V UZ obraze 30mmx25mm + 2 navazující cysty. Efekt po první chemo AC - výrazná rezistence až PR. Po druhém AC již nádor nehmatný. Rakovinu prsu a vaječníku měli již 4 generace přede mnou a genetické testy bohužel prokázali, že se jedná o dědičnou vadu.
Velkou motivací k vyléčení pro mě je založení rodiny, o kterou jsme se pokoušeli, ale bohužel má nemoc naši snahu přerušila. Neustále si říkám, že čím dříve se vyléčím, tím spíše se budu moci těšit na děti - to mě "drží nad vodou." Vzhledem k mému věku se hodně bojím poškození vaječníků, a proto bych chtěla zvolit tu nejlepší variantu následné chemoterapie nebo již v chemotarii vůbec nepokračovat. Je lepší taxol s platinou podávaný každý týden nebo jednou za 21 dní? Jaké účinky může mít v ohledu na poškození vaječníků?
Také bych se chtěla zeptat, za jak dlouho po ukončení terapie mohu otěhotnět? Podařilo se nám zamrazit 2 embrya ještě před počátkem chemoterapie a není mi známo, kdy mohu embryotransfer podstoupit nebo zda je nějaký rozdíl v tom, pokud budu chtít otěhotnět asistovanou nebo přirozenou cestou.
Budu rádi, když mi poradíte, co je nejlepší a jakým způsobem je vhodné postupovat.
Mockrát děkuji
Lucie
Milá Lucie, chápu Vaše obavy, jste ve velmi těžkém životním období a chcete vše učinit, c...