Neurovegetativní dystonie
Dobrý den,
je mi 21 let, jsem sportovně aktivní (posilování, dálkové pochody, běh), nekuřák a alkohol jen příležitostně, kofeinové nápoje snad jen jednou měsíčně, atletická postava.
Mé potíže se týkají srdce, respektive občasného bušení, pocitu nepravidelného srdečního tepu, přeskočení, cukání, bublání apod. Je těžké tento pocit vlastně vysvětlit. Dá se srovnat s pocitem cukání (tepání) svalu, leč děje se to v oblasti srdce a sem tam je to znát na pravidelnosti tepu, který může vynechávat. Jinak žádné specifické potíže nepozoruji, jsem schopný v podstatě ujít 50 kilometrů za 9 hodin pěšky v kopcovitém terénu, uběhnout 10 kilometrů za 50 minut nebo přes hodinu zvedat činky v posilovně, abych to tak nějak přiblížil.
Chci se zeptat, jaká jsou rizika spojená s těmito obtížemi. Především, zda by se člověk měl bát sportu, dálkových pochodů, které mohou být samozřejmě pro tělo náročné. Četl jsem si něco o extrasystolii, nicméně dané články spíše vystraší, což pro člověka, který stresuje a chytá paniku a myslí hned na to nejhorší, není úplně uklidňující.
V roce 2017 (na jaře, čili jsou to 3 roky) jsem byl u sportovního lékaře, kde bylo i na zátěžovém testu vše v pořádku. Jediný problém byl s tlakem krve (to přisuzuji psychice, u lékaře vždy stresuji) a s poslechovým šelestem, se kterým mě daný sportovní lékař poslal ke kardiologovi (EKG, ECHO). Tam bylo nakonec vše v pořádku. V této době byly potíže sporadické, avšak už jsem o nich věděl a nějak jsem je neřešil.
Nicméně nějakým způsobem jsem se na podzim roku 2018 dostal k tématu arytmií a ze strachu jsem znovu šel nejdříve k obvodní lékařce, a poté na kardiologii. V krvi bylo vše v pořádku, kromě lehce zvýšeného tuku, který řeším dle doporučení. Na kardiologii mi byl dělán pohmat, poslech, EKG, holter a echo (viz příloha).
Teď v roce 2020 mám potíže stále (průměrně jednou denně), nejvíce se to projevuje asi při zátěži (tady nejvíce při behu do kopce/ rychlochůze do kopce nebo při posilování), ale není to výjimkou ani v klidovém stavu. Jsem z toho dost na nervy, protože ať člověk dělá, co dělá, toto "přeskakování srdce" neustále cítí a neustále má pocit, že má srdce slabé, že mu hrozí nějaké riziko, že ho jednoho krásného dne při sportu mrskne nebo něco podceňuje. V létě jsem byl docela v pohodě, protože jsem si říkal, že po takovýchto vyšetření asi nic nehrozí, taky potíže byly daleko méně četné. Od začátku zimy bohužel mám znovu tento strach, že už je to např. dlouho od uvedených vyšetření nebo se něco nezachytilo, ba dokonce přehlédlo.
Má cenu, abych zopakoval znovu celé kardiologické vyšetření (Dnes je to jen 16 měsíců)? Nebo by bylo spíše vhodné se zaměřit na psychiku s tím, že se jedná spíše o nějakou srdeční neurózu/projev psychosomatického rázu? Byl bych vděčný za odpověď nejlépe kardiologa, ten mě asi bude schopen uklidnit nejvíce.
Děkuji Vám za váš čas.
MUDr. Anna Brožová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ordinace MUDr. Jana VoříškováDobrý den, domnívám se, že není třeba opakovat kardiologické vyšetření, i v závěru zprá...
Dobrý den, jak píše paní doktorka vyšetření bych neopakoval. Bude se jednat o extrasystolii a...