Nafukování po jídle
Dobrý den, de facto od počátku letošního roku se potýkám se stálými trávicími potížemi s projevem v podobě neustálého nafukování X krát denně takřka z jakýchkoli potravin.
Potíže nastaly možná vlivem krátkodobého úmyslného prudkého úbytku váhy o desítky kilogramů (sportování, změna jídelníčku) a jejím postupném následném příbytku opětovným jedením běžných potravin. Zhoršily se pak infekcí ze špatné klobásy počátkem léta (CRP 280) s následnou léčbou antibiotiky.
Všímám si nesnášenlivosti laktózy, možná pečiva.. Stačí mi dát si ráno suchý rohlík a již cítím pocity nafouknutí, po jídlech s červenou omáčkou pak velmi, včetně silného překyselení.
Před 3 lety mi byl diagnostikován reflux s negativním nálezem gastroskopií, dlouhodobě užívám Omeprazol.
Stav se dokáže zlepšit každodenní konzumací ovoce formou ovocného salátu (jablka, banány, pomeranče, mandarinky, nektarinky, aj.), no jakmile každodenní konzumaci ovoce přeruším, potíže se postupně vrací. Léky na odvod plynů nepomáhají, nafouknutí (pocitové i značně viditelné) s naprostým pocitem plnosti bez schopnosti uvolnit plyny jakoukoli formou trvá X hodin, někdy dokonce až do rána navzdory poslednímu jídlu například v 17. hodin.
Lékař mě opětovně posílá na gastro, kam se mi již nechce, protože posledně byl výsledek rovněž negativní a zrovna příjemné vyšetření to není. Navzdory tomu, že se snažím vyhýbat potravinám, které potíže mohou jednoznačně způsobit a užívám mléko s minimem laktózy, trpím.
Existuje prosím nějaký doporučený postup, jiný než opakované hnaní na gastro bez dalšího řešení?
Děkuji.
MUDr. Lenka Smejkalová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den pane Denisi.
S největší pravděpodobností se jedná o formu syndromu dráždivého ...
MUDr. Mgr. Anna Prchlíková
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: IV. interní klinika - gastroenterologie a hepatologie, VFN v PrazeVážený pane Denisi, myslím, že se potýkáte s následky nerovnováhy ve střevní mikrofloře....