Herpetická infekce
Dobrý den,
Na předkožce penisu a na okraji žaludu se mi zhruba jednou měsíčně, objeví na 2-3 dny zarudnutí a červené tečky - průvodním jevem je mírné svědění. I po dočasném odeznění je kůže sušší než dříve, červenější. Okraj žaludu je od 11/2018 v klidovém stavu fialovější a mírně, přesto viditelně zbytněl. Při erekci vše v pořádku. Praktický lékař mi dal Betaisodona. Ten pomohl jen dočasně. Problém se však opakuje.
Pro úplnost jetě uvádím, že pod předkožkou jsem měl zhruba od 9/2018 dvě bílé tečky. Neztrácely se, v 12/2018 proběhlo vyšetření. Nález HPV16 a 6. Ambulantní léčba u kožního lékaře zmrazením. Dále v 01/2019 měsíční samoléčba dle doporučení lékaře nanášením přípravku Condylomax. Úspěšně. Při kontrole v 02/2019 kožní lékař potvrdil úspěšný průběh léčby, avšak doporučil pokračovat pro zamezení návratu.
V 03/2019 návštěva urologa kvůli občasnému zarudnutí předkožky a změně barvy i zbytnění okraje žaludu. V době návštěvy zrovna nebyly žádné vizuální projevy opakovaného zarudnutí. Urolog penis shledal bez závad. Erekce taktéž v pořádku. Varlata taktéž.
HIV negativní. V heterosexuálním vztahu od 07/2018. Přítelkyně taktéž nález HPV16, k tomu navíc 51.
V 01/2019 u mě nateklé mandle. Léčeno antibiotikem Tricef po dobu 7 dní na doporučení ORL lékaře. Kontrola v 03/2018 OK. Krevní test v 02/2019 ukázal zvýšené bílé krvinky (viz příloha) a ASLO 350. Lékař říkal, že běžný jev. Doporučil kontrolu na ORL v 05/2019. Spojitost s HPV-16 vyloučil. Od nasazení antibiotika točení hlavy při fyzické aktivitě, např. chůzi do práce (2km). Lékař doporučil návštěvu Neurologie. Objednáno na 05/2019. Točení hlavy nyní na ústupu.
Otázky:
1) Co může být opakující se zarudnutí předkožky a okraje žaludu? Jak vyléčit? Na internetu se dočtu spoustu hrozivých věcí. Ptal jsem se kožního, jestli může jít o balanitidu. Řekla, že ne. Nedávno jsem se ještě dočetl, že by mohlo jít o bowenoidní papulózu. Na toto jsem se lékaře zatím neptal.
2)HPV-16
2.1) Má smysl očkování pro mě a přítelkyni s ohledem na již přítomné HPV-16 u obou z nás? Předpokládejme, že náš vztah bude trvalý a i nadále monogamní.
2.2) Jak zamezit ping-pong efektu s přítelkyní - abychom si nepředávali virus tam a zpět a měli tak šanci na jeho potlačení imunitním systémem?
2.3) Jak pomoci imunitnímu systému vypořádat se s aktivním virem?
2.4) V případě, že imunitní systém virus potlačí u obou partnerů, může dojít v monogamním vztahu k návratu viru? Může proti návratu pomoci očkování?
2.5) V případě, že očkování doporučujete, jaký typ vakcíny?
Děkuji.
Doplnění informací:
V bodu 2.2 paní doktorka hovoří o tom, že kondomem lze zamezit přenosu HPV. Skutečně? Četl jsem, že virus může přejít i přes kondom, protože je menší než póry kondomu. Také může být přenesen dotykem pokožky v oblastí pohlavních orgánů, tj. plochy, kterou kondom nezakrývá. Můžete reagovat, prosím i na toto?
V bodu 2.2 paní doktorka mluví o puchýřcích. HPV-16, na které se ptám, pokud vím, se žádnými puchýřky neprojevuje. Těmi se může projevovat HPV-6.
V bodu 2.3 paní doktorka mluví o herpes viru. Celá moje otázka se ale týká HPV viru. Mezi HPV a HSV je přece zásadní rozdíl.
MUDr. Zdeňka Janoušková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Velká BítešDobrý den. 1. Podle mého názoru se jedná jen o barevné změny pokožky, které mohou vzniknout ...
MUDr. Eva Dogoši
Specializace: Dermatovenerologie, Dětské kožní (dermatovenerologie), Korektivní dermatologie Pracoviště: Poliklinika Anděl - DermatovenerologieDoporučuji provedení stěrů při čerstvé recidivě k vyloučení přemnožení bakterií či kv...