Dráždivý močový měchýř
Dobrý den,
od posledního týdnu v lednu (cca 28.1.2019) mám urologické problémy až do teď (15.4.). Začala to jako klasický zánět močáku (štípání, řezání, nutkání pořád chodit na záchod). Na urologické ambulanci mi dali ATB (Furolin), aniž by věděli výsledky testů jak moči tak kultivace (které vyšly úplně negativní, ATB jsem stejně dobrala). Po dobrání ATB mi zůstalo neustálé nutkání chodit na záchod, takže jsem z nutnosti během cca týdnu navštívila 2 pohotovosti, kde mi v obou případech udělali opět test na moč - opět v obou případech negativní (+ odebrání krve na testy - vše v pořádku). Po celou dobu jsem pila urologický čaj, snažila se jíst brusinky a brala D-manozu a probioka, jídlo jsem měla dietní, snažila se neprochladnout. Ovšem nutnání na záchod přestalo jen na 1-2 dny a pak to vždy opět začalo. Začala jsem tedy chodit na urologii, protože se mi problémy opět vystupňovali, kde mi po měsíci našli v moči E-coli a krev, nasadili Urifos (2 sáčky). Problémy skoro přestaly, ale stále zůstalo nutkání chodit na záchod (cca po 15-30minutách). Zašla jsem proto i na gynekologii, kde výsledky byly také negativní. Urolog proto udělal ultrazvuk i cystoskopii, kde byla částečně zúžená močová trubice, ale jinak vše v pořádku. Po rozšíření trubice se mi nutkání trochu zlepšilo (skoro vymizelo), ovšem po menstruaci mi opět problémy začaly v plné síle nanovo. Po opětovném testování moči a kultivaci vše negativní. Během března začaly tyto problémy i u přítele, proto nás z urologie poslali na dermatovenerologie na ověření pohlavních nemocí - vše negativní. Během celé této doby jsme s přítelem měli jen velmi málo sex, všechny styky byly s ochranou. Nakonec jsem zašla pro radu za obvodním lékařem, kde mi řekl, že si myslím, že je to problém psychický (resp. příznaky depresí). Po několika denním sledování si nemyslím, že by to tak bylo, protože jediný stres a depresi mám právě z této "nemoci". Abych tedy po tomto vyčerpávajícím příběhu uvedla přesné příznaky:
- po vyčůrání se mi opět chce na záchod, s časem se nutkání oslabuje
- pokud chodím nebo se plně věnuji nějaké aktivitě přes den, příznaky většinou jsou jen minimální nebo úplně vymizí a začnou opět večer, když jsem v klidu
- ve většině případů se nutkání spouští po sprše - pokud mám moc teplou vodu
- největší problém mám ze sezením na měkkých plochách (např. postel, gauč)
- zároveň mi dělá problém dřevěná/železná bez polstrování (asi že je studenější?)
- cca 3-4 dny po skončení menstruace se mi opět problémy vrací a stupňují, po dvou týdnech se to postupně zlepšuje, až třeba týden jsem skoro bez příznaků, a pak to opět začne (stále takto dokola)
Stále beru D-manozu, sem tam lichoreřišnici. Jinak beru dlouhodobě HA a eutyrox. Přítele mám stálého už několik let. Záněty močáku jsem měla cca 1x do roka (mnohdy způsobeno kvasinkama, jako vedlejší účinek po léčbě některých ATB). Jím už úplně normálně, jak jsem zvyklá, protože jsem vypozorovala, že alkohol, káva ani pálivé jídlo na to vůbec nemá vliv. Urologického čaje jsem během této doby vypila mnoho a pokud vím, je tam doporučeno jen omezené používání, proto jsem s ním přestala.
Myslím si, že prvotní problémy v lednu mohly být spuštěny tím, že jsem při vaření v kuchyni stála u jedoucí trouby, kterou mám právě v oblasti klínu (možná jsem se tím nějak přehřála? Nevím).
Už jsem prostě zoufalá, velmi mě to omezuje v životě (studuju VŠ, kde pracuji v laboratoři a nemohu neustále odbíhat), nemohu nic dělat naplno, protože jsou stále dny, kdy se to objeví jen tak z ničeho nic. Je možné, že jsem nějak citlivější nebo nemůže se močová trubice nějak zmáčknout při sezení na měkkém? Měla bych zkusit bylinné koupele? Pít nějaké další čaje? Mohly by to být kvasinky? Nebo i tak by to mohlo být psychicky, i když se mi to stupňuje večer, kdy jsem v klidu doma?
Děkuji moc za jakoukoliv radu.
dobrý den, vzhledem k tomu jak celý problém vzniknul, bych usuzoval na ty kvasinky, které se ně...
Dobrý den, naprosto souhlasím s dr. Folprechtem. Po nějakou dobu bych nasadila Spasmed. V přípa...