Bolesti v pravém podžebří, jaké testy mám absolvovat?
Dobry den, chcem sa opytat ci mozem mat problemy s pecenou,ked mavam bolesti pod pravym rebrom v oblasti zlcnika a pecene ,ale ultrazvuk nic neukazuje,ziadne zlcnikove kamene,ani krvne testy zapal.Reakcia na jedlo tam je a problemy su dlhodobejsie.
Ake podrobne krvne testy sa daju robit na pecen & zlcnik ,aby sa zistilo ztukovatena pecen/ine problemy Taktiez aku dietu okrem nemastnych,nekorenenych ,nestiplavych potravin ,bez alkoholu - by ste mi odporucili.
Dakujem
MUDr. Jan Vachek
Specializace: Farmakologie, Nefrologie, Vnitřní lékařství Pracoviště: Interní oddělení Klatovské nemocnice, a.s.Vážená paní Viero, doporučil bych doplnit "jaterní testy" - ALT, AST, GMT, ALP, bilirubin celkový a přímý, dále pak enzymy pankreatu (slovensky podžaludková žláza) - amyláza. Bylo by ale ideální před odběrem krve promluvit s praktickým lékařem, zda by neměla být doplněna nějaká další vyšetření, například virové žloutenky (riziko mohou představovat např. některá zaměstnání), současně bych doporučoval doplnit základní laboratorní odběry (hladina cukru, funkce ledvin ...). Máte-li potíže po jídle, je velmi pravděpodobné, že půjde o potíže se žlučovými cestami. Diagnóza se stanoví pomocí ultrazvukového vyšetření horní části břicha - u Vás se ale kameny ve žlučníku neprokázaly. Kameny ve žlučovodech často nejsou ultrazvukem vidět. V takovém případě je nutné provést tzv. vyšetření ERCP, při kterém se provede gastroskopie a do žlučovodu se vstříkne kontrastní látka. Následně je proveden rentgenový snímek a lze zkontrolovat odpovídající průchodnost žlučových cest. Určitou alternativou je magnetická rezonance (MRCP), ale až v některých situacích. V pravé horní části břicha se nachází další orgán - játra. Pokud jsou potíže v horní části břicha, musí být vždy vyšetřena také játra. Onemocnění jater se zpravidla neprojevují bolestí, ale mohou vést ke zvětšení jater, což může vést k bolestivému roztažení pouzdra, v němž jsou uložena játra. Stravování: Některé potraviny pomáhají stimulovat tvorbu žluči a podporují trávení. Mezi tyto potraviny patří čekanka, pampeliškový salát, grapefruit, pomelo a další. Pozitivní vliv na zdraví žluči mají hořké látky obsažené v těchto potravinách. Při konzumaci čekanky, pomela atd. byste měla dbát na to, aby si tělo na příslušné potraviny pomalu zvykalo. Pijte dostatek tekutin - nejlépe vodu nebo neslazené bylinné čaje. Vyhýbejte se vajíčkům vařeným natvrdo, protože jsou obzvláště těžko stravitelná, a tudíž pro žlučník nepříznivá. Vejce, která jsou připravena jiným způsobem, je naopak možné čas od času konzumovat. Nadměrná hmotnost může vzniku žlučníkových kamenů prospívat, proto je třeba případnou nadváhu redukovat, ale pomalu a ne radikální dietou. Striktní diety, stejně jako obezita, mají negativní vliv na onemocnění žlučníku. Vyhýbejte se cukrům - mohou podporovat tvorbu žlučových kamenů. Jezte pravidelně ryby, protože omega-3 mastné kyseliny v nich obsažené zajišťují snížení obsahu cholesterolu ve žluči. Dávejte přednost potravinám, které udržují trávení v chodu, jako je ovoce, zelenina a celozrnné výrobky. Velmi často dobře pomohou esenciální fosfolipidy - lék Essentiale forte (většinou kúra 2-3 balení, 3x denně 1 kapsle). Esenciální fosfolipidy pomáhají stabilizovat játra a přispívají k jejich zdraví, zejména při ztučnění jater, ale i při dalších chorobách jater, příznivý vliv je i na žlučové cesty. Přeji pevné zdraví. Budou-li potíže přetrvávat, doporučil bych gastroenterologické vyšetření.