Bolesti na hrudi, dušnost, rodinná krize
Dobrý den,
před týdnem jsem již pokládal dotaz ohledně svého zdravotní stavu:
„asi před 5 týdny jsem se probudil s nepříjemným pocitem, který nejsem schopen popsat. Teplotu jsem neměl. Od té doby cítím nepříjemné motání hlavy, únavu, občas bolesti a píchání na hrudi (občas pod levým ramenem) a silný tlak nebo ztuhlost v oblasti solar plexu. Pokašlávám velice zřídka - hlavně když mluvím . V noci občas trpím pocením a někdy návaly horka. Subjektivně asi pozoruji také mírnou dušnost a problémy s dechem při mluvení. Také cítím brnění prstů na nohách. Při ležení na levém boku vnímám palpitace a srdeční arytmii (vynechání tepu). Asi týden a půl od začátku obtíží jsem zjistil, že mám srdeční arytmii. Po konzultaci s praktickou lékařkou jsem se nechal otestovat na covid-19. Výsledky byly negativní. Podstoupil jsem vyšetření u kardiologa - ECHO(srdce, plíce, krkavice, štítná žláza), EKG, ergometrie, 24 hodinový EKG holter a sono břicha. Žádné vyšetření nic patologického neprokázalo, kromě častých extrasystol, které se projevily pouze na echokardiografu, během ergometrie vymizely. Spolu s praktickou lékařkou jsme se shodli, že problém bude psychosomatický, protože souběžně s danými zdravotními komplikacemi jsem řešil rodinou krizi, která byla tímto umocněna. Před tím, než se projevily popisovaném symptomy, jsem ráno prožíval stavy úzkosti. Asi 4 týdny jsem užíval volně dostupný De-press a Nova Passit (bohužel se stalo to, že i několik dní souběžně). Praktická lékařka mi předepsala Neurol - 1/2 tablety denně. Po tomto zůstává pouze tlak na solar plexu, možná dušnost a problémy udýchat mluvení. Zpětně jsem si ale vybavil jednu skutečnost, že před tím než mi zdravotní komplikace začaly, tak jsem cca 3 týdny intenzivně kouřil - až 20 cigaret denně….“
Odpovědí bylo, že se jedná o úzkostnou poruchu, v což doufám.
Nicméně asi před 4 dny se opět stalo to, že jsem se vzbudil s nepříjemným pocitem a to bych již řekl, že jsem měl pocit dušnosti. Tím mne napadlo, zda jsem si ještě nemohl intenzivním kouřením, omezeným pohybem (byl jsem v době nouzového stavu na „homeoffice“), pitím kávy a užíváním přípravků de-press přivodit nějaké cévní postižení související s plícemi (srdce asi z ohledem na vyšetření na kardiologii bude v pořádku).
Vzhledem k tomu, že daný stav trvá asi 6 týdnů, tak si nejsem jistý, co mám dělat – chápu, že symptomy odkazují hlavně na psychický problém, ale cítil bych se mnohem lépe, pokud bych věděl, že skutečně nedošlo k něčemu jinému, kdy úzkost je též průvodní jev.
MUDr. Lenka Smejkalová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den pane Jane.
Děkujeme za Váš dotaz. Vzhledem k tomu, že jak uvádíte, tak jste komple...