Azbest, skelná vlákna a jiné hrůzy :)
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat- předesílám, že jsem hypochondr a asi se bojím zbytečně moc.
Četla jsem článek o nebezpečí azbestu a skelných vláken atd. zkrátka látek, které se často vyskytují zejména ve stavebnictví (eternit na starých střechách, kamnářské ucpávky atd. atd.) Prý drobná vlákna pronikají do plic, tam se usadí vpodstatě navždy, prý je tělo téměř neumí odbourat, a spouští rakovinu.
Bohužel, běžný člověk má o tomto riziku mizivé informace, takže občas likviduje starý altán (na střeše bylo asi něco jako eternit), nebo (případ kamaráda) při opravě starého auta si "dýchnul" prachu ze starých brzdových destiček s azbestem, atd. atd. V lepším případě to není přímo azbest, ale "jen" skelná vata či skelná vlákna.
Protože občasní kutilové obvykle nenosí roušky (mnohdy ani netuší, že by to bylo záhodno), chtěla jsem se zeptat, jak moc je pro člověka nebezpečná takto výjimečná expozice (tj. náhodně a krátkodobě) zejména z hlediska rozvoje rakoviny plic, kterou se nejvíce "straší".
Např. když nekouřím, ale asi 2-3x za život si jsem vědoma situace, kdy jsem se krátkodobě (minuty až hodiny) vystavila prachu se skelnými vlákny nebo v jednom případě možná i azbestem- zvyšují takto výjimečné expozice nějak významně riziko rakoviny?
Nebo v praxi dochází k rozvoji onemocnění obvykle až při dlouhodobé expozici?
Děkuji moc za odpověď, jsem z toho nějaká nervozní :)
Milá Šárko, nebuďte nervozní, náhodných expozic všemožných hrůz :-) máme všichni za ži...