Alergické astma
Dobrý den, mám alergické astma již od puberty (především seno, prach, trávy, koně, pyly, roztoče), mám sama koně. V letním období problémy i několikrát týdně, dosud léčba spíše "reaktivní" (nárazově zyrtec, ventolin). Před dvěma lety jsem brala 2 měsíce Seretide Discus, ale nebylo mi po něm dobře (velká únava, záchvaty a alergické problémy se nezmenšily). Problémy se ale zvětšují, chci se začít zodpovědně léčit, prosím o zprávu:
1) Je Seretide Diskus (50/100 dvakrát denně, jak jsem měla předepsáno) nejvhodnější? Je možné, že mi po něm není dobře?
2) Nyní jsem dostala místo Diskusu nový lék: Giona Easyhaler 200, je účinná látka (Budesonidum) také kortikoid? Jak se liší účinek od Diskusu?
3) Mohu ze dne na den přejít z Diskusu (který jsem teď brala asi měsíc ale došel mi) na Gionu?
4) Jaké dávkování Giony je optimální?
5) Je možno kombinovat Gionu se salbutamolem (úlevový např. Ventolin?)
6) Známý měl jako dlouhodobý lék Beclomet,chválil si ho, není to k organismu šetrnější? (není kortikosteroid?)
Chtěla bych zdůraznit, že nehledám obecnou odpověď o typech léků. Již jsem zasílala placený dotaz stejného znění a dostala jsem jen velmi obecnou a nepoužitelnou odpověď, viz níže, proto se na Vás obracím jinou cestou. Poučená jsem a na alergologii chodím dlouho, jen moje paní doktorka mi moje konkrétní dotazy, viz výše, nezodpověděla.
Děkuji
Odpověď odborníka:
Dobry den
určitě bych Vám doporučila, aby jste byla v péči specialistu alergologa nebo pneumologa a neléčila se sama. Každý pacient s astmatem je individuální a potřebuje individuální vedení a péči.
Lékem volby u astmatu jsou inhalační kortikoidy a dnes je k dispozici několik molekul a inhalačních systémů, které lékař specialista může na základě pacienta vybrat a doporučit. Užívají se dlouhodobě a o jejich vysezení nebo změně dávky by měl rozhodnout lékař na základě vyšetření - spirometrie a rozhovoru s pacientem, kde se orientujeme hlavně na základě počtu záchvatů dušnosti, nebo nočních a denních potíží.
Dalším lékem, který se přidává k inhalační kortikoidům jsou tzv.bronchodilantancia, léky které "roztahují průdušky" a patří do skupiny tzv.úlevové léčby. Ty se podávají buď v kombinaci s inhal kortikoidy ( zmíněný Seretide), kde je lek s trváním 12 hod, nebo pouze používaným při potížích -.Ventolin s trváním účinku 4-6 hod. To vše nasazuje lékař podle zhodnocení závažnosti bronchiálního astmatu.
S pozdravem
MUDr. Marcela Vorlíčková
Specializace: Alergologie, Imunologie Pracoviště: MMUNIA spol. s r.o.Dobrý den, astma je chronické zánětlivé onemocnění, proto je v terapii na 1. místě utlumen...