Příznaky cukrovky rozhodně nepodceňujte!
Ačkoliv se o cukrovce mluví jako o tiché hrozbě, může o sobě dát vědět příznaky, kterých si může všimnout každý. Jen je třeba vědět, jaké projevy mohu na cukrovku upozornit.
Příčinou cukrovky 1. i 2. typu je nedostatečné působení hormonu inzulinu, který reguluje hladinu krevního cukru v těle. Důsledkem tohoto stavu mají buňky nedostatek cukru, krevní cukr se uvolňuje z jater a jeho přebytek zůstává i v krvi.
- Projevy cukrovky 1. typu, která se týká lidí s dědičnou zátěží, se zpravidla objevují v dětství a dospívání. Jejich imunitní systém napadá buňky slinivky břišní, které hormon inzulin produkují, ten pak nemá kde vznikat, ačkoliv se bez něj tělo neobejde.
- Příčina cukrovky 2. typu je odlišná. Dochází při ní ke snižování citlivosti buněk těla na inzulin. Cukr se do buněk bez působení inzulinu nedostane a zůstává v krvi. Buňky pak trpí jeho nedostatkem. Cukrovka 2. typu může být taky dědičná. K jejímu rozvoji ale přispívá i mnoho dalších faktorů – zejména z oblasti životního stylu. Účinnou prevenci zahrnuje dostatek pohybu, zdravá strava a udržování přiměřené tělesné hmotnosti.
Projevy cukrovky
Jak se může cukrovka prozradit. Mezi její časté projevy patří:
- velká žízeň a potřeba pít i v noci,
- časté močení,
- snížené vnímání sladké chuti,
- zamlžené vidění,
- únava,
- pomalé hojení ran,
- bolesti a mravenčení chodidel,
- infekce na kůži a náchylnost k infekcím obecně,
- poruchy koordinace,
- hubnutí při normální chuti k jídlu.
Jestliže není cukrovka včas rozpoznána, může se přidružit i zvracení a bolesti břicha. Pokud hladina cukru v krvi příliš stoupne nebo naopak příliš klesne, může cukrovkář dokonce ztratit vědomí. Léčba cukrovky patří do rukou odborníka. Zmíněné příznaky rozhodně nepodceňujte. Neléčená cukrovka totiž může vést k život ohrožujícím komplikacím.