ALS - rizika
Dobrý den, mám dotaz ohledně ALS - trpím hypochondrickou poruchou a po přečtení jednoho článku jsem se této nemoci začala extrémně obávat, pozorovat se, každé škobrtnutí nebo chvění bylo podezřelé... I když bylo neurologické vyšetření(základní) zcela v normě, nemohu se svých obav zbavit, i s výhledem na možnost onemocnění v budoucnu.
Snažím se uklidnit statistikou a prosím Vás o vyjádření:
1.) je pravda, že ve věku kolem třiceti let je výskyt ALS velmi vzácný a když, tak to bývají hlavně ty dědičné formy?
2.) Dědičné formy se dědí obvykle dominantně, tj. pokud v přímé linii (rodiče, prarodiče, strýcové, tety) nikdo tuto nemoc neměl, neměla by mi dědičná forma "hrozit"?
3.) Příčiny nemoci prý nejsou známé, objevily se jen studie, že je snad riziková vrcholová fyzická zátěž(fotbalisté, armáda). Chtěla jsem se zeptat, jak je to s alkoholem? Slyšela jsem o poškození mozku ve smyslu paměti, demence, ale jako laik nevím, jestli tím pádem může mít nějak větší vliv i na riziko ALS... Jsou třeba nějaké studie, zda výskyt u pravidelných pijáků nebo dokonce přímo alkoholiků je stejný/vyšší, než u jiných lidí?Téměř každodenní, byť ne nijak přehnané, popíjení piva a vína je moje asi jediná větší neřest, jinak žiji tak průměrně zdravě, nekouřím. Snažím se to omezit, ale v průměru ty 2-3dc vína nebo jedno pivo denně vypiji (někdy nic, jindy víc) Možná ještě ujíždím na sladkém, ale tam vliv nepředpokládám.
4.) Stále se neví o žádném významném rizikovém/preventivním faktoru?
Děkuji mnohokrát za informace
Dobrý večer, Šárko, Váš dotaz předávám odborníkovi z oboru neurologie, odpoví Vám co nej...
Dobrý den, přesně jste to vystihla hned v první větě. Váš hlavní problém je právě ta hyp...