Co můžete udělat se zúženou předkožkou u svého dítěte?
Fimóza znamená zúženou předkožku, kterou nelze volně přetáhnout přes žalud. Je třeba ji odlišit od fyziologických synechií, kdy je předkožka pouze „slepena“. Tyto synechie by měly být šetrně rozrušeny kolem 6. měsíce věku. Fimóza může být i příčinou nočního pomočování u dětí. Může však vzniknout i během života, zejména u jedinců s nedostatečnou hygienou předkožkového vaku a po zánětech v této oblasti.
Jaká může být komplikace fimózy?
Nepříjemnou komplikací fimózy je parafimóza, což znamená uvíznutí zúžené předkožky, ke kterému dochází po násilném přetažení. Dojde k otoku a překrvení předkožky až ke zmodrání žaludu. Penis je při parafimóze velmi bolestivý. Léčba parafimózy spočívá v pokusu o repozici předkožky. Předtím se přiloží na předkožku obklad s adrenalinem, předkožka se napudruje a následuje pokus o zpětné přetažení. Při neúspěchu musí lékař nastřihnout předkožku u čísla 12 a přetáhnout ji zpět.
Co mohou udělat se zúženou předkožkou u svého dítěte sami rodiče?
U části dětí je možné zúžení předkožky „rozcvičit“. Dělá to matka či otec opatrným přetahováním předkožky nejlépe večer při koupání. Předkožka se musí však ihned vrátit zpět! Při neúspěchu či nemožnosti přetažení předkožky je lékařem indikována obřízka (cirkumcize).