Co je to keloid a jak jej lze léčit?
Keloid neboli keloidní jizva je nekontrolované zmnožení kolagenních součástí kůže. Může vzniknout při hojení rány, ale i samovolně (spontánní keloid). Přesná příčina vzniku keloidů není známa, existují však lidé, kteří mají ke vzniku keloidů sklon, jedná se často o mladší osoby, spíše o ženy. Velkou roli při jejich vzniku hraje dědičnost.
Může vzniknout při hojení rány, ale i samovolně (spontánní keloid). Přesná příčina vzniku keloidů není známa, existují však lidé, kteří mají ke vzniku keloidů sklon, jedná se často o mladší osoby, spíše o ženy. Velkou roli při jejich vzniku hraje dědičnost.
#IMG#Kde keloid nejčastěji vzniká?
Nejvíce náchylná ke vzniku keloidních jizev je oblast nad hrudní kostí, dále ramena a šíje.
Jak keloid vzniká?
Za tři až čtyři týdny se v místech porušení kůže zasahujícího do určité hloubky (operační rány, očkování, akné) vytvoří tuhé, hladké hrboly, pruhovité nebo nepravidelně vyvýšené útvary, které mohou být velké až několik centimetrů. Jejich sytě červená barva se postupně mění v porcelánově bílou. Po dosažení určité velikosti se již dále nemění.
Jaká je léčba?
Největší naději na úspěch mají injekce kortikosteroidní suspenze přímo do čerstvých projevů. Dříve používané ozařování se již pro možný vznik kožních nádorů nedoporučuje.