Jak se diagnostikuje benigmi hyperplasie prostaty?
Kromě lékařského vyšetření, vyšetření přes konečník, stanovení skóre IPSS, existují další diagnostické metody založené na přístrojové technice. Dnes existuje hned několik metod, jak vyšetřovat močové cesty včetně prostaty. Většina z nich je nenáročná, pacienta výrazně neomezují, výsledky jsou známy bezprostředně.
#IMG#
Ultrazvukové vyšetření prostaty
ULTRAZVUK nebo také „sono“ prostaty zcela suverénní zobrazovací metoda tohoto mužského orgánu. Protože nebolí, je rychlá a dnes již snadno dostupná, většinou ji lékař ve vyšetřovacím schématu využije.Ultrazvuk je akustické vlnění vysoko nad hranicí vnímání lidským sluchem. O to lépe však proniká tělem. Ultrazvukový přístroj vyšle vyšetřovací sondou vlnu. Ta se na přesně hranici mezi jednotlivými orgány a různými prostředími odrazí a vrací zpět do přístroje. Ten vlnu a její časové zpoždění od vyslání zaznamená a převede do přesné obrazové informace.
Ultrazvuk zobrazí homogenitu prostatické tkáně,tvar prostaty a tvar a šířku močové trubice. Je nutné vypít hojně tekutin a alespoň 1,5 hodiny před vyšetřením nemočit.
Vyšetření průtoku moči
Vyšetření průtoku nebo také uroflowmetrie je jednoduché vyšetření, které Vás nijak nezatíží. Průtok (Q) se měří jako množství vymočeného za časovou jednotku, Q = ml/s. Průtok je závislý nejen na stupni obstrukce močové trubice prostatou, ale také na kvalitě svalů stahujících močový měchýř a jeho náplni.
Měření je jednoduché. Dříve se používal odměrný válec a stopky. Dnes již existují moderní přístroje pracující na principu kotouče, na který dopadá proud moče. Ten pohyb kotouče brzdí a elektrická práce vynaložená na pohyb kotouče je pak přímo úměrná množství dopadající moče v časovém intervalu. Vyšetření probíhá v naprostém soukromí, které je nutné k získání objektivních hodnot. Naměřené hodnoty a křivka se hodnotí podle nomogramů (standardizovaných křivek a hodnot).Maximální průtok by měl být větší než 15 ml/s.
Cystoskopie
Někdy je nutné močovou trubici a především pak močový měchýř prohlédnout zrakem. Cystoskopie patří mezi endoskopické metody, prostřednictvím kterých je možné prohlédnout různé duté orgány lidského těla. Cystoskop je vlastně kamera umístěná v tenkém, někdy ohebném tubusu, kterou lékař zavádí do močových cest. Díky ní je možné velmi zblízka a detailně prohlédnout stěnu močové trubice, měchýře a eventuálně dalších částí močového ústrojí.
Toto vyšetření se provádí obyčejně i s léčebným záměrem. Cystoskop má i pracovní kanál, do kterého je možné zasunout nástroj a za pomoci zraku provést požadovaný léčebný výkon. Například rozšířit močovou trubici, odstranit polypy v močovém měchýři apod. Vyšetření není příjemné, většinou se však provádí na operačním sále a v nějaké formě anestezie
Vylučovací urografie
Vylučovací urografie je rentgenologické vyšetření. Princip je v tom, že se nitrožilně aplikuje tzv. rentgenkontrastní látka, která se později vylučuje ledvinami a dále postupuje močovými cestami do měchýře. Nakonec ji vymočíte. Celý průběh je možné sledovat pomocí rentgenu, na kterém se vylučovaná látka zobrazíKontrastní látka přesně „kopíruje“ okraje orgánu, ve kterém se zrovna nachází. V močovodech je možné sledovat jejich zúžení nebo kamínek, v močovém měchýři můžeme posoudit jeho objem, tvar, velikost a vnitřní povrch. Vyšetření je pro pacienta nenáročné, zátěž rentgenovými paprsky není velká. Zbytek kontrastní látky se z těla zcela vyloučí po několika hodinách
Laboratorní vyšetření
Odběr krve a moči je naprosto standardním úkonem, pokud lékař zahájí jakékoliv vyšetřování. Rozhodně to není zbytečné, jak byste si mohli myslet. Z krve lze poznat kvalitu funkce ledvin, která bývá v pokročilých stádiích BHP vlivem komplikujících faktorů (záněty, obstrukce) často změněná nebo zhoršená. Dále se vyšetřuje hladina krevního cukru. Jeho zvýšení by mohlo ukazovat na počínající diabetes, který může BHP taktéž komplikovat. Především se však vyšetřují tzv. tumorové markery. To jsou různé produkty metabolismu buněk, jejichž zvýšené a nadlimitní hodnoty velmi specificky ukazují na možné nádorové bujení. Pro prostatu je jednoznačný tzv. Prostatický specifický antigen PSA. Jeho normální hladina nevylučuje benigní hyperplazii prostaty. Velkou pozornost je však potřeba věnovat mužům, jejichž hladina PSA je zvýšená. Může to být příznakem pro karcinom prostaty.
Podstatné je také vyšetření moči. Dávno pryč jsou doby, kdy lékař pil pacientovu moč, aby zjistil, zda nemá cukrovku. Přesto je vyšetření moči naprosto nepostradatelné v celé mozaice dalších vyšetření nejen při benigní hyperplazii prostaty. Z moči je možné zjistit buněčné elementy, které se uvolňují z jednotlivých etáží močového systému. Především je však nutné vypozorovat známky zánětu nebo krvácení. Nemusí to být přímo příznaky BPH, ale bývají s hyperplazií prostaty velmi často spojené. Pak je nutné zjistit a zaléčit zdroj krvácení, antibiotiky přeléčit eventuální bakteriální infekci močových cest.