Kodein zřejmě nemá u pacientů s CHOPN antitusický účinek
Dosavadní laboratorní pokusy naznačují, že by kodein mohl být účinný v potlačení kašle smíšené etiologie, ovšem o jeho účinku u pacientů s CHOPN je známo velmi málo. Dr. Jacyln Smith a spolupracovníci z univerzity v Manchesteru proto provedli dvojitě zaslepenou placebem kontrolovanou randomizovanou studii, během níž zjistili, že u pacientů se stabilní CHOPN nemá léčba kodeinem v ovlivnění kašle větší účinek než placebo.
Ve skupině osob včleněných do studie bylo 21 pacientů se stabilní CHOPN, kteří si stěžovali na kašel. Pacienti byli nejprve podrobeni testu kašle s kyselinou citronovou, poté u nich byl proveden desetihodinový denní ambulantní a desetihodinový noční digitální audiomonitoring za pomoci miniaturního mikrofonu. Tato měření o hodinu předcházelo podání buď 60 mg kodeinfosfátu, či placeba.
Průměrná proporce kašle činila u pacientů na počátku 8,27 vteřiny z každé hodiny. Po podání placeba tato hodnota klesla na 7,22 sekundy a kodein ji snížil na 6,41 s/hod. Přestože pokles času po podání kodeinu je oproti vstupním hodnotám výrazný (p = 0,02), zlepšení proti placebu není signifikantní (p = 0,52), a to i přesto, že dávka kodeinu význačně přesahuje běžné dávky používané v dostupných farmakách.
Toto zjištění je konzistentní s názorem, že antitusický účinek kodeinu lze v této situaci přisoudit placebo efektu. Podrobné studie zkoumající faktický účinek kodeinu v jiných klinických situacích jsou nutné pro to, aby se odhalil jeho faktický účinek v léčbě kašle.
J Allergy Clin Immunol 2006;117:831-835.