Víte, jak se stravovat při Bechtěrevově nemoci?
Dieta sice tuto nemoc nevyléčí, ale může vhodně doplnit léky a rehabilitaci, a částečně tak napomoci k úlevě od obtíží.
Navíc současná výživová doporučení u revmatických nemocí již nepředstavují žádná velká omezení. Přinášíme několik tipů, na co v jídelníčku nezapomenout a čemu se naopak vyvarovat.
Jednoduše a správně
- Obezita – snažte se vyvarovat nadváhy. Příjem energie by měl odpovídat jejímu výdeji.
- Pozor na kyselinu – arašídová (arachidonová) kyselina napomáhá rozvoji zánětu, omezte proto potraviny, které této látky mají větší množství. Jde především o červené (vepřové a hovězí) maso a uzeniny. Dejte přednost raději bílému a rybímu masu.
- Rozmanitá strava – k zajištění přívodu většiny vitamínů, minerálů a stopových prvků postačuje různorodé jídlo. Zvláště stopové prvky jako selen a zinek, které mají mít u revmatických onemocnění příznivý vliv, je lépe přijímat v přirozené formě, například v ořechách a rybím masu. Nadbytek těchto prvků může naopak zdraví ohrožovat. Totéž platí o vitamínech – tělo lépe využije vitamíny z ovoce a zeleniny než ze syntetických preparátů.
- Pečivo – dávejte přednost celozrnnému před bílým. Obsahuje více vlákniny a stopových prvků, napomáhá též dobrému trávení.
- Ovoce a zelenina – snažte se jíst je opravdu denně.
- Mléčné výrobky – dbejte na dostatečný příjem vitamínu D a různých výrobků z mléka.
- Pitný režim – pokuste se vypít denně alespoň 2 litry tekutin, nejlépe čisté vody, bylinných čajů nebo ovocných šťáv.
Buďte obezřetní
Na internetu a v některých časopisech kolují "zaručené" recepty, jak Bechtěrevovu nemoc vyléčit nebo zpomalit. Vznikaly v době, kdy se tato choroba nedala účinně léčit, tj. před zavedením biologické léčby. Jde především o radikální diety nebo kúry hladovkou, ale i o více či méně skrytou reklamu na některé potravinové doplňky. Některé z těchto postupů fungují teoreticky, ale v praxi jejich efekt nikdo neověřil, jiné mohou zdraví vážně poškodit. I zde proto platí – pokud se chystáte změnit jídelníček nebo začít užívat jakýkoli jiný přípravek, poraďte se s lékařem.
(jav)
Zdroj:
www.fet-ev.eu
www.spondylitis.org