#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Úrazy zubů

18.4.2014

Ač je lidský zub jedním z nejpevnějších materiálů v našem těle, občas se může stát, že nějaký náraz jednoduše nevydrží. Velmi časté jsou úrazy u dětí, ale ani dospělý s uraženým zubem, ať už celým, nebo kusem, nebývá výjimkou. Nejčastější úrazy jsou na horních předních zubech. Moderní stomatologie má ale hned několik možností, jak úraz zubu řešit. Každý případ je posuzován individuálně. Můžeme je rozdělit do několika kategorií dle závažnosti a typu zranění.

chrup1
chrup1

Ač je lidský zub jedním z nejpevnějších materiálů v našem těle, občas se může stát, že nějaký náraz jednoduše nevydrží. Velmi časté jsou úrazy u dětí, ale ani dospělý s uraženým zubem, ať už celým, nebo kusem, nebývá výjimkou. Nejčastější úrazy jsou na horních předních zubech. Moderní stomatologie má ale hned několik možností, jak úraz zubu řešit. Každý případ je posuzován individuálně. Můžeme je rozdělit do několika kategorií dle závažnosti a typu zranění.

Úrazy na dočasném chrupu

Nejčastější úrazy jsou u dětských zubů. Pokud dojde k lehkému úrazu dočasného zubu, pak nezbývá nic jiného, než zub sledovat. Občas se může stát, že dítě upadne na zub a vlastně si to ani neuvědomí. V případě, že ale zub začíná měnit barvu, je dobré zajít ke stomatologovi. Je totiž možné, že došlo při nárazu k utržení nervově cévního svazku, který vede zespodu do zubu a vytváří tak pro zub výživu. „Pokud se toto spojení přetrhne, rozpadne se krevní zásobení, rozpadají se i zbytky krevního barviva a to způsobuje změnu barvy zubu (ztmavnutí). Největší nebezpečí ovšem vzniká v případě, pokud se nad zubem vytvoří váček, ten může díky infekci způsobit špatný vývoj stálého zubu, který je již v lůžku nad či pod dočasným zubem. Řešení je dvojí a záleží na věku dítěte,“ vysvětluje MDDr. Adam Šíma. V drtivé většině případů se zub dítěte extrahuje. V případě, že stomatolog rozhodne, že bude lepší zub zachovat, je nutné ho vyčistit, odstranit odumřelou dřeň a vložit dezinfekční vložku. Tak zub může vydržet do doby, kdy má vypadnout.

Úrazy stálého chrupu

Obecně úrazy rozdělujeme na několik typů. Naražení zubu se dle závažnosti nazývají kontuze, subluxace a luxace. Kontuzí je myšlen otřes zubu a terapie bývá zpravidla stejná jako u subluxace. Subluxací je označováno podvrknutí zubu, kdy se zub lehce pohne, trochu se hýbe a dochází k menšímu krvácení dásně. Zub zpravidla nebývá nikterak porušen a žije dál. Léčba je v takových případech individuální, buď se zub stabilizuje na několik týdnů dlahou, aby se nehýbal a nebolel, nebo se nechá pouze v klidu a je doporučeno na něj nějakou dobu nekousat. Luxace jsou takové úrazy, při kterých zub změní polohu, více se pohne a poruší se i jeho krevní zásobení. Při tomto typu poranění je nutné zub uvést do správné pozice, případně vyčistit a zafixovat fixační dlahou a zub dále sledovat.

Dalším typem jsou zlomeniny zubu, ať už korunky nebo kořene. V případě zlomeniny korunky se snažte veškeré úlomky zubu najít, uložit do vlhkého kapesníku nebo do mléka a co nejdříve se dostavit k zubaři. Pokud přijdete včas, zubař dokáže vše vrátit do původního stavu. Jednoduše pomocí kompozitní pryskyřice zub naleptá a úlomky se znovu uchytí. U zlomenin korunky i kořene záleží na mnoha faktorech. Léčba se pak uzpůsobuje na míru dané zlomenině. V případě příliš otevřené dřeně zubu je nutné ošetřit zubní kanálky. Zcela rozdrcený zub pak nezbývá než extrahovat.

Nejhorší typ úrazu zubu je tzv. avulze, tedy vyražení celého zubu i s kořenem. Terapie avulze je velmi složitá a můžeme předpokládat, že i když zub zachráníme, nebude to na delší dobu než několik let. V případě, že klient přijde včas (maximálně do 12 hodin od vyražení, ale nejlépe hned), tak je možné zub vrátit na původní místo, stabilizovat a po několika týdnech ošetřit kanálek. Pokud se jedná o vyražení zubu z dřívější doby, tak nastupuje pouze možnost protetického řešení či transplantace.   

MUDr. Jan Stuchlík

Stomatolog, specializuje se na implantologii, tkáňovou regeneraci a estetické zubní lékařství. Je držitelem několika zahraničních kvalifikací mimo jiné i DGI – Deutsche Gesellschaft für Implantologie a členem několika odborných společností (Česká stomatologická komora, Deutsche Gesellschaft für Implantologie a další). Jako lékař působil na několika soukromých klinikách, nyní má vlastní dentální kliniku.

odborník uLékaře.cz

Stránky kliniky MUDr. Stuchlíka

 

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#