Pšeničné klíčky
Pěstování obilnin provází člověka již od pravěku. Díky ideálnímu složení živin spojenému s pohodlným pěstováním se tyto rostliny brzy staly nejrozšířenější zemědělskou plodinou.
Z hlediska výživové hodnoty se pro lidstvo stala nejvýznamnější plodinou pšenice.
Přestože je již tato rostlina z hlediska pěstování i použití „starou známou“, stále dokáže překvapovat novými příznivými účinky a možnostmi využití. Jednou z nich je právě konzumace pšeničných klíčků.
Kvalita uvnitř klíčků
Pšeničné klíčky obsahují mnoho příznivých a potřebných látek. Obsahují bílkoviny, cukr, škrob, vitaminy, vlákninu, minerální látky a řadu stopových prvků. Z vitaminů je nejdůležitější zastoupení vitaminů skupiny B a vitaminu E. Pšeničné klíčky jsou rovněž významným zdrojem minerálů - zejména vápníku, draslíku, hořčíku a fosforu. Ze stopových prvků je obsažen hlavně mangan, selen, železo a zinek.
Příprava je nenáročná
Pšeničné klíčky je možné již zakoupit prakticky v každém supermarketu. I vlastní příprava není nijak náročná. Navlhčená zrna pšenice vložíme do hrnce nebo na tác. Vhodné je podložit vrstvu papírem. Při pokojové teplotě necháváme naložená zrna ve stínu asi týden až čtrnáct dní.
Čím klíčky pomáhají
Pšeničné klíčky jsou nejen významným zdrojem živin, vitaminů, minerálních a stopových prvků. Ukazuje se, že příznivě působí i na náš vnitřní obranný systém. Povzbuzují imunitu (obranyschopnost) a nepřímo tak působí proti infekcím i nádorovým onemocněním.
Kdy je lepší se klíčkům vyhnout
Konzumace pšeničných klíčku se nedoporučuje při alergii na lepek a u dětí trpících fenylketonurií.
Recept
Obilné klíčky je možno konzumovat bez jakékoliv úpravy a přísady. Mohou se však podávat i s ovesnými vločkami a dalšími musli přísadami, zalité v mléce nebo pouze navlhčené.
Bohaté složení živin a esenciálních látek činí z této potraviny důležitý potravní zdroj zejména pro období zimy a jara. Při pravidelné konzumaci upravují trávení a posilují obranyschopnost organismu.
mar