#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Obrušování zubů: Opomíjený problém, který může potkat i vás

30.3.2015

Bělení zubů, zubní kazy nebo implantáty. To vše patří mezi stomatologické defekty, o kterých se všeobecně ví a které se často řeší. Obrušování zubů už tak známé téma není, ale věřte, že jde o běžný problém, který během života postihne téměř každého z nás. Čeho bychom si měli všímat a kdy nastává čas domluvit si vyšetření u stomatologa?

prohlídka u zubaře
prohlídka u zubaře

„Obrušování zubů je patrně potíž mnoha lidí. Jde o přirozený projev opotřebení zubů. Často k němu dochází ve spojitosti se stresem či neklidem ve spánku. Potíž nastane v momentě, kdy se postupně obrušuje sklovina a následně dochází i k narušení dentinu. V takovém případě může obrušování zubů zapříčinit infekci, která může přinést nepříjemné potíže, jako například zánět zubu a jeho následné odumření,“ vysvětluje MDDr. Adam Šíma z Dentální kliniky Jan Stuchlík. Podle příčiny a faktorů vzniku rozlišujeme tři základní typy obrušování zubů – atrici, erozi a abrazi.

Atrice

K nejčastějšímu typu obrušování dochází vzájemným kontaktem zubů. Atrice vzniká především při skřípání zubů, které postihuje zejména ženy ve středním věku, mohutné muže a neurotiky. „Problém obrušování zubů je často neprávem opomíjený. Proces probíhá pomalu, ale důsledky mohou být nevratné,“ tvrdí Šíma. Mezi následky atrice nepatří pouze atypické kazy, ale i obnažení dentinu a změna vzhledu pacienta. Může dojít i k bolestem čelistního kloubu i samotného zubu. Kvůli ztrátě skloviny totiž nejsou nervy uvnitř zubu dostatečně izolovány.

Eroze

Erozí označujeme obrušování zubů, které vzniká působením chemických látek. Vyvolávají ji především kyseliny, které rozpouštějí chrup. „Skrz potravu, nápoje nebo ze žaludku, se do dutiny ústní dostávají nebezpečné kyseliny, například při častém zvracení. Tyto kyseliny pak mohou způsobovat leptání skloviny,“ upřesňuje Šíma. Přijaté látky následně napadají chrup bakteriemi, které způsobují zubní kazy. Dodejme, že do první skupiny spadají například limonády, citrusy, víno či slazené nápoje.

Abraze

K obrušování zubů, jež se nazývá abraze, dochází působením cizích faktorů v ústech, které dřou o chrup. „Velmi častou příčinou abraze je piercing. Někdy ji ale může způsobit i častá konzumace hodně tvrdé potravy, kousání dýmky či jiných pevných předmětů. Roli hrají i protetické práce, kdy například keramická korunka v jedné čelisti může obrušovat pryskyřicovou korunku protilehlého zubu,“ říká Šíma. Takové obrušování zubů často řešili naši předci. Bylo to spojeno jak s tvrdou stravou, tak špatnou či vůbec žádnou preventivní péčí. Věková dožitá hranice populace se však velmi zvedla a s tím se zvyšují i nároky na náš chrup, který měl dříve sloužit třeba jen 35 let.

Možnosti řešení

V prvé řadě by se určitě nemělo zapomínat na odstranění příčiny vzniku obroušení zubů. Zlozvyk skřípání zubů se dá eliminovat skrze silikonovou dlahu a jistě je namístě konzultovat tento problém s psychologem. U zmiňované abraze je nutné vyjmout z úst piercing, popřípadě – podobně jako u eroze – upravit jídelníček tak, aby k obrušování zubů dále nedocházelo.

„V extrémním případě se mohou zuby obrousit až k dásním. Při takové situaci je nutné ošetřit kořenové kanálky, provést kořenové nástavby a na zuby nasadit korunky. V méně závažných situacích se zub plasticky domodeluje tzv. overlayemi. Pokud se problém řeší včas a zuby nejsou ještě zcela obroušeny, stačí v postižených místech aplikovat drobné výplně. Důležité je obnovit správnou žvýkací funkci chrupu, jeho výšku a také estetický vzhled zubů,“ doplňuje Šíma.

MUDr. Jan Stuchlík

Stomatolog, specializuje se na implantologii, tkáňovou regeneraci a  estetické zubní lékařství. Je držitelem několika zahraničních kvalifikací mimo jiné i DGI – Deutsche Gesellschaft für Implantologie a  členem několika odborných společností (Česká stomatologická komora, Deutsche Gesellschaft für Implantologie a další). Jako lékař působil na několika soukromých klinikách, nyní má vlastní dentální kliniku.

odborník uLékaře.cz

Stránky kliniky MUDr. Stuchlíka

 

 

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#