Obecně platí: cestování letadlem není pro pacienty se srdečními nemocemi vysoce rizikové. Srdeční příhoda během letu nastane jen u 1–2 lidí z milionu, kteří se léčí se srdečními obtížemi.
Pacienti (kardiaci) by neměli létat, pokud:
- měli srdeční příhodu (infarkt myokardu) v posledních dvou týdnech,
- měli voperovaný srdeční stent také v posledních dvou týdnech,
- měli v posledních třech týdnech operaci koronárního by-passu (a mnohem déle, pokud měli plicní komplikace),
- mají nestabilní anginu pectoris, špatně kontrolovatelné srdeční selhání nebo arytmie nereagující na léčbu.
Rozhodně by před letem všichni pacienti se srdečními onemocněními měli mít na mysli a hlavně dodržet kontrolní předletový seznam, do kterého patří následující:
- Pohovořit se svým lékařem o svém aktuálním zdravotním stavu, absolvovat event. předletové testy a vyšetření podle návrhu lékaře – prostě ověřit si, zda onemocnění srdce a cév je v současné době plně stabilizované a v případě absolvování letu nehrozí žádné riziko.
- Obstarat si dostatečné množství užívaných léků, mít jejich seznam s dávkováním na dostupném místě.
- Mít s sebou kopie svých lékařských zpráv a číselné označení diagnózy.
- Mít s sebou na viditelném místě (nejlépe v občance) telefonní číslo na svého lékaře a také telefonní čísla svých rodinných příslušníků.
- Během letu uvážit užití kompresivních punčoch, o této zdravotně-preventivní záležitosti se také poradit se svým lékařem.
- Během letu vynechat alkohol, zato vydatně pít vodu a nealkoholické nápoje, k prevenci možnosti zahuštění krve a vzniku krevní sraženiny v cévách.
(jnl)
Zdroj:
http://heartdisease.about.com/od/otherriskfactors/a/flyinghd.htm