Léčba zeleného zákalu
Prognóza zeleného zákalu závisí především na tom, v jakém stadiu bylo onemocnění odhaleno. Pokud se s léčbou začne včas, je většinou možné zachovat zrak bez většího poškození.
Začít léčit včas
Včasná léčba zeleného zákalu je dnes bezpečná a účinná. Možností léčby je několik: užívání léků snižujících nitrooční tlak, podstoupení laserového zákroku nebo operace. Léčba pomocí látek snižujících nitrooční tlak je však vždy na prvním místě.
#IMG#Kapky v přesně naordinovaném množství
Většina léků používaných k léčbě zeleného zákalu se používá ve formě očních kapek.Velmi důležitá je správná technika kapání, která zajistí, aby se do oka dostalo maximální množství účinné látky. Na druhou stranu je potřeba nepřekračovat množství a frekvenci kapání určené lékařem, neboť účinná látka z očních kapek se částečně dostává do celého organismu a její větší množství se může projevit závažnými nežádoucími účinky.
Antiglaukomatika proti zelenému zákalu
Lékům používaným v léčbě zeleného zákalu se odborně říká antiglaukomatika podle jiného označení pro zelený zákal – glaukom. Antiglaukomatika mohou působit různými mechanismy, avšak všechna mají za úkol snížit nitrooční tlak a zabránit tak poškození zrakového nervu.
Analoga prostaglandinů
Jednou z často používaných skupin léků jsou tzv. analoga prostaglandinů. Již dlouho je známo, že některé prostaglandiny dokážou snížit nitrooční tlak. Avšak protože přirozené prostaglandiny způsobovaly v oku nepříjemné vedlejší účinky, byly vyvinuty látky prostaglandinům podobné, které měly pouze slabé vedlejší účinky. Těmto látkám se říká analoga prostaglandinů.
Jednou denně si hlídat nitrooční tlak
Analoga prostaglandinů se podobně jako většina léků používaných v léčbě zeleného zákalu aplikují ve formě kapek a tak pronikají rychle dovnitř oka, kde usnadňují a urychlují odtok nitrooční tekutiny. Výhodou této skupiny léků je to, že se aplikují pouze jednou denně, nejlépe večer.
Stejně jako ostatní antiglaukomatika mohou mít i analoga prostaglandinů některé vedlejší účinky, které však nebývají závažné. Nejčastěji se jedná o mírné píchání v oku a pocit cizího tělíska, mohou se objevit překrvené spojivky („červené oko“).
Operace očí
K operačním výkonům na oku odborníci přistupují obvykle ve chvíli, kdy léky užívané v léčbě zeleného zákalu nemají dostatečný účinek. V dnešní době se běžně provádí několik různých typů jak laserových, tak klasických operací, které mají za úkol zlepšit odtok nitrooční tekutiny a přispět tak ke snížení nitroočního tlaku.
(nes)