Krevní plazma: darovat, či nedarovat? Výhody a nevýhody
Snili jste o tom, že se stanete superhrdinou, který bude porážet padouchy a zachraňovat lidské životy? Dnes není nic nemožné. Obdivovaným rekem se můžete stát i bez nadlidských schopností – stačí přispět pouhým darováním krevní plazmy.
Jde bezpochyby o záslužný a společensky uznávaný počin. Není však pro každého. Pokud chcete dát krevní plazmu, musíte projít sítem přísných kritérií. Ta zaručují vysokou bezpečnost a kvalitu získávaného materiálu. Darování plazmy bývá veřejností podceňováno, zejména ve srovnání s dárcovstvím plné krve. Jedná se však o zásadní omyl. Krevní plazma obsahuje látky nezbytné pro zachování imunity a srážlivosti krve. Široce se využívá při léčbě popálenin, při poruchách srážení krve, onemocnění jater či ledvin a při mnoha dalších závažných stavech.
Kdo může být „hrdinou“
- Darovat plazmu může v České republice každá osoba ve věku 18–65 let, přičemž jako prvodárci se přijímají osoby do 60 let věku.
- Nemusí jít o občana naší země, ale měl by zde mít alespoň dlouhodobý pobyt a platné zdravotní pojištění.
- Zdravotní způsobilost posuzují pracovníci transfuzního zařízení podle rozboru anamnézy (zdravotní minulosti dárce) a základního fyzikálního a laboratorního vyšetření.
- Dárcem tak nemůže být například člověk, který v minulosti prodělal infekční žloutenku typu B, C nebo pokud je HIV pozitivní. Po větších chirurgických výkonech a návštěvě rizikových zemí smí darovat plazmu až za několik měsíců.
- V případě méně závažných infekčních i neinfekčních chorob rozhodují o zdravotní způsobilosti odborníci podle platných zdravotních předpisů. V drtivé většině případů se s darováním vyčkává až do úplného vyléčení daného onemocnění.
- Jeden odběr činí většinou 600–850 ml plazmy v závislosti na hmotnosti dárce, celkový objem však nesmí překročit 25 litrů za rok.
- Nejkratší přípustný interval mezi jednotlivými odběry je 14 dnů. Samotná akce trvá asi 40 minut.
Výhody a nevýhody
Darování krevní plazmy je skvělou příležitostí, jak někomu pomoci. Možná že zrovna vy tak někomu zachráníte život a pomůžete vyléčit zákeřné onemocnění. Určitě však bude tato látka použita na dobrou věc ku prospěchu druhých lidí. Pro někoho je tento akt vidinou snadného výdělku – není proto divu, že velkou část z dárců tvoří studenti středních a vysokých škol. Dárcovství totiž může být spojeno s jednorázovou odměnou až do výše 400 korun. Avšak dát plazmu lze i bez nároku na finance. A případné nevýhody?
- Bezpochyby jsou to pevně daná kritéria při výběru dárce. Přísná pravidla zaručují vysokou bezpečnost a svým sítem nepropustí mnoho zájemců.
- Časté darování krevní plazmy může být fyzicky vyčerpávající. Proto je důležité se po každém odběru šetřit a pít dostatek tekutin.
Dnešní doba zoufale volá po hrdinských činech. Z mezilidských vztahů se pomalu, ale jistě vytrácí solidarita i ochota pomáhat druhým. Ať už jste student, či pracující, darováním krevní plazmy můžete tuto situaci alespoň částečně napravit. Výhody dárcovství totiž jasně převažují nad případnými riziky.
(holi)
Zdroj: www.transfuznispolecnost.cz
http://healthresearchfunding.org