Ideální váhou proti osteoporóze
Osteoporóze je možné předejít vhodnou stravou s dostatečným přísunem vápníku, aktivním pohybem, omezením kouření a konzumace alkoholu. Pokud už je osteoporóza u vás již rozvinutá, je možné ji léčit pomocí úpravy životního stylu a diety. Ovlivní ale samotná váha průběh osteoporózy?
Trocha nadváhy neškodí?
Ačkoliv být "trochu" při těle může poskytnout určitou ochranu proti vzniku osteoporózy, způsobují kila navíc svému nositeli určité zdravotní obtíže – ať již se jedná o zhoršenou fyzickou kondici, nadměrné pocení, nebo dokonce o vážná onemocnění srdce a cév.
Výhody tukové tkáně
Po menopauze začnou ženy většinou přibírat. V nově nabyté tukové tkáni ale začnou produkovat ženské hormony estrogeny, které byly předtím tvořeny v pohlavních orgánech. Tvorba estrogenů je úměrná mase tukové tkáně, proto hubené ženy jich budou produkovat méně než ženy těžší. Nedostatek estrogenů ale způsobuje vznik osteoporózy, jejich správná hladina v krvi naopak osteoporóze a jejím následkům zabraňuje.
Navíc většina výzkumných studií, které hodnotí vliv tělesné hmotnosti na růst a přestavbu kostí, dokazuje, že ženy s nižší váhou mají zvýšené riziko vzniku osteoporózy po přechodu. Ženy, které váží méně než přibližně šedesát kilogramů, mají totiž o 70 % vyšší riziko vzniku osteoporózy než ženy, které váží více. Stejně tak ženy, které trpí například poruchami příjmu potravy, mají většinou i poruchy menstruačního cyklu a tím i snížené hladiny ženských hormonů (estrogenů a progesteronu), tedy hormonů, které aktivně zabraňují vzniku osteoporózy, v krvi.
Druhá strana mince
Na druhou stranu nadměrná váha u žen po přechodu není také úplně ideální. Tyto ženy sice mají díky dostatku estrogenů produkovaných v tukové tkáni snížené riziko rozvoje osteoporózy, tato tuková tkáň a vůbec všechna kila navíc ale neúměrně zatěžují kosti a klouby a tím je poškozují. Tato poškození se mohou projevit jak tzv. únavovými zlomeninami z přetížení, tak i například rozvojem artrózy u důsledku nadměrné zátěže kloubů, kdy o sebe obě kloubní plochy díky zvýšené hmotnosti "dřou" a poškozují se.
Najděte si svoji ideální váhu
Nejlepší pro prevenci vzniku osteoporózy je tedy tzv. ideální váha, která je u starších žen počítána podle vzorce výška v cm minus 100. Kromě toho je velice důležité zajistit si dostatečný přísun vápníku v potravě, pravidelně se hýbat a sportovat a omezit konzumaci alkoholu a cigaret.
(kam)
Zdroj: National Osteoporosis Foundation: www.nof.org