Poradíme vám, co očekávat od endokrinologického vyšetření
Endokrinologie je obor medicíny zabývající se diagnostikou a léčbou hormonálních poruch. Mezi ty nejčastější patří cukrovka (pro její diagnózu a léčbu se vyčlenil zvláštní obor – diabetologie) a onemocnění štítné žlázy. Endokrinologické vyšetření je soubor lékařských úkonů prováděných při určování diagnózy poruch hormonální regulace organismu. Skládá se z podrobné anamnézy, fyzikálního a laboratorního vyšetření.
Jak v těle fungují hormony?
Hormony jsou v podstatě chemičtí poslové ovlivňující činnost různých buněk. Jsou produkovány do krve nebo tkáňového moku žlázami s vnitřní sekrecí (hypotalamem, podvěskem mozkovým, štítnou žlázou, příštítnými tělísky, slinivkou břišní, nadledvinami, vaječníky a varlaty). Kromě nich se ale hormony tvoří i v jiných orgánech a tkáních (v játrech, ledvinách, trávicím systému, srdci nebo cévách). Mohou ovlivňovat okolí svého vzniku, cílový orgán, nebo dokonce všechny buňky v těle. Podílejí se tak na řízení funkcí celého organismu.
Kdy je třeba hormony vyšetřit?
Endokrinologické vyšetření provádí internista-endokrinolog při podezření na hormonální poruchu. Hormonů proudí v těle velké množství (více než 50), a projevy hormonálních poruch mohou být tedy různorodé. Příkladem jsou poruchy růstu (nadměrný nebo nedostatečný růst celého těla, případně jeho částí), kožní změny, nadměrná únava, změny hmotnosti či nálady nebo třeba nadměrná žízeň a časté močení. Nejčastějšími příčinami hormonálních poruch bývají záněty, nádory, poruchy enzymů a vrozené vady.
K čemu vyšetření slouží?
Vyšetření ukáže změny ve vašem vývoji nebo metabolických pochodech vašeho těla. Ověření hladiny hormonů v krvi odhalí jejich snížené nebo naopak zvýšené množství. Zobrazovací metody ukážou velikost a strukturu žláz s vnitřní sekrecí (endokrinních žláz). Zachycení hormonálních odchylek umožní zahájit léčbu poruchy včas. U dětí je to důležité dvojnásob – úpravou nesprávné funkce hormonů lze zabránit vzniku závažných odchylek v dospělosti.
Co je k vyšetření potřeba?
Při základním vyšetření si lékař vystačí se svými smysly. Dále je velice důležitý odběr krve. Podstatné informace poskytne často i rozbor moči a někdy dojde i na rozbor slin. K detailnějšímu vyšetření žláz s vnitřní sekrecí se využívá zejména ultrazvuk, počítačová tomografie a magnetická rezonance. Škála vyšetřovacích metod je široká a jejich použití se odvíjí od toho, na kterou konkrétní hormonální poruchu existuje podezření.
Jak se na vyšetření připravit?
Ke standardnímu endokrinologickému vyšetření není třeba žádná zvláštní příprava. Přípravu mohou vyžadovat některá speciální vyšetření. Informace o přípravě na ně vám sdělí lékař předtím, než vám na ně vystaví doporučení.
Jak vyšetření probíhá?
Po příchodu do ambulance se vás lékař zeptá, jaké obtíže vás přivádí a jak vznikly. Dalšími cílenými dotazy se podrobně vyptá na vaši rodinu, osobní, pracovní a sociální život, případné alergie, užívané léky a všechna prodělaná onemocnění. Pečlivý odběr anamnézy nejsou jen zbytečně kladené otázky. Podle staré lékařské poučky je správně odebraná anamnéza poloviční cestou k diagnóze.
Po rozhovoru přistoupí lékař k vlastnímu vyšetření. Vyzve vás k odložení oblečení a změří vám tlak a puls. Kombinací pohledu, pohmatu, poklepu a poslechu vyšetří celé vaše tělo od hlavy až k patě a zprostředkovaně i většinu vašich vnitřních orgánů. Zvlášť se zaměří na žlázy s vnitřní sekrecí.
Po fyzikálním vyšetření obvykle následují odběry krve. V případě potřeby vás může lékař odeslat k dalšímu vyšetření některou ze zobrazovacích metod. Endokrinologické vyšetření obvykle trvá 20 až 30 minut.
Kdy budu znát výsledek vyšetření?
Předběžný závěr vyšetření a další postup vám lékař sdělí ihned po jeho ukončení. Tyto informace najdete i ve zprávě, kterou si odnesete domů. Výsledky laboratorního vyšetření bývají známy do několika hodin až dní po odběrech. Vyhodnocení složitějších testů se může protáhnout i na týden.
Co vyšetření ukáže?
Fyzikální vyšetření (pohledem, poklepem, pohmatem a poslechem) odhalí odchylky ve velikosti, struktuře nebo funkci orgánů. Charakter bolesti, teplota a barva kůže, konzistence zvětšeného orgánu může napovědět, zda se jedná o zánět, nádor a podobně. Laboratorní vyšetření objasní hladiny hormonů v krvi, potažmo zvýšenou nebo sníženou funkci žlázy s vnitřní sekrecí. Vyšetřují se i další látky v krvi, jejichž hodnota může být hormonálně ovlivněna. Interpretace výsledků je složitá a patří výhradně do kompetence lékaře.
Existují při vyšetření nějaká omezení?
Vyšetření vás nijak neomezuje. Po jeho skončení můžete jíst, pít a věnovat se jakékoliv činnosti. Omezení mohou vyplývat z charakteru zjištěné choroby.
Jaká je dostupnost vyšetření?
Vyšetření provádí odborné endokrinologické a interní ambulance, do nichž se dostanete na základě doporučení od vašeho praktického lékaře.
(dos)
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes/endocrinologist-visit#what-to-expect
https://www.medicalnewstoday.com/articles/248679.php
https://www.medimerck.cz/cz/home/support/news/998-jak-probiha-vysetreni-stitne-zlazy.html