Alkohol v těhotenství
Dlouhodobá konzumace alkoholu během těhotenství vede ke vzniku tzv. fetálního alkoholového syndromu. Následkem alkoholu dojde ke zpomalení růstu a vývoje plodu, takto postižené děti mají malou hlavičku, vývojové vady srdce, anomálie končetin a pohlavních orgánů. Tyto děti bývají velmi často bývají i duševně opožděné.

Konzumace alkoholu během prvního trimestru gravidity zvyšuje riziko vzniku rozštěpu patra. Bylo také zjištěno, že ženám, které si neumí alkohol během těhotenství odepřít, se častěji rodí děti s nízkou porodní hmotností a často i předčasně.
Co uvádějí studie...
Některé studie uvádějí, že příležitostná velmi mírná konzumace alkoholu v těhotenství a během kojení nevadí. Jiné však s nimi nesouhlasí a tvrdí, že i minimální příjem alkoholu snižuje dítěti inteligenci, a proto je určitě lepší se alkoholu alespoň v těhotenství a během kojení vyhnout.
Následky...
Bylo také zjištěno, že děti žen, které během kojení konzumují alkohol, mají nižší příjem mateřského mléka. Vysvětluje se to nepříjemným zápachem alkoholu, který děti od kojení odrazuje. Pokud matka konzumuje alkohol v dávce vyšší než 0,5 g na 1 kg své hmotnosti, snižuje se její produkce mléka.
Sám alkohol má přímý vliv na kojené dítě. Dítě bývá utlumené, avšak může také trpět poruchami spánku.